„Ulotność chwili” - wieczór poetycki Teresy Glazar w Wypożyczalni Głównej

Wspaniali goście zawitali do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego, a wraz z nimi urocza poezja i muzyka.

„Ulotność chwili” taki tytuł nosił przepiękny wieczór poetycki Teresy Glazar. Scenariusz spotkania przygotowała znana animatorka kultury Jadwiga Kupiszewska, która także poprowadziła tę niezwykłą imprezę.

Licznie zgromadzona publiczność zachwycała się pięknem poezji Teresy Glazar, była bowiem okazja aby posłuchać wierszy w interpretacji samej autorki oraz Jadwigi Kupiszewskiej. Zręcznie ułożony program wieczoru przewidywał także występ grupy wokalnej RSTK pod kierunkiem gitarzysty Andrzeja Warchoła oraz solistek Marzeny Karpińskiej i Jolanty Marszałek.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna Wiesława Cuprysia pt. „Zamyślenie” przedstawiająca obrazem oraz muzyką wiersze i sylwetkę poetki Teresy Glazar. W dalszej części wieczoru można było usłyszeć tak świetne utwory, głównie pochodzące z tomiku poetyckiego „Echo tamtych dni” (2021), jak: „Sosny”, „Bądźmy”, „Jeszcze wczoraj”, „Okruchy wspomnień”, „W pamięci dziecka”, „Matce”, „Tam jestem”, „Co byś powiedział”,  „Gawrony”, „Przed zimą”, „Brzozy moje białe”.  Poezja prezentowana była z bardzo subtelnym i spokojnym podkładem muzycznym co dodawało jej jeszcze większej atrakcyjności. Wiersze dotyczyły różnych aspektów naszego życia: pór roku, przyrody, nadziei, marzeń, rodziny, rodziców, wspomnień, miłości, itp.

Czytane przez Jadwigę Kupiszewską „Gawrony” zostały wzbogacone o nagrane w naturalnych warunkach autentyczne głosy tych ptaków. Takie pomysłowe zestawienie wywołało ogromny aplauz i niesamowity efekt artystyczny.  Dużą niespodzianką  także dla Teresy Glazar było odśpiewanie przez Andrzeja Warchoła wiersza poetki pt. „Witraże” ze znakomitą  muzyką i aranżacją gitarzysty.

Organizatorami spotkania w dniu 23 stycznia 2023 r. byli: Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury oraz  Wypożyczalnia Główna WiMBP.  Imprezie towarzyszyła wystawa batików Jadwigi Kupiszewskiej pt. „Wiosenne sygnały”.

Dziękuję Teresie Glazar za przyjęcie zaproszenia, gratuluję pięknej twórczości oraz wspaniałej frekwencji. Swoją wdzięczność kieruje także do autorki scenariusza i grupy wokalnej, a także do uczestników wieczoru, w tym przedstawicielki Prezydenta Miasta Rzeszowa Agnieszki Kielar, prezeski RSTK Jadwigi Buczak oraz kierownika Domu Kultury „Karton” Józefa Tadli.

Włodzimierz Ratyński

/Teresa Glazar, Echa tamtych dni, 2021, s. 36/

„Tam jestem”

Gdybyś mnie potrzebował

to wiedz, że jestem.

W jesiennym słońcu, w liściach złotych

w wietrze, co strąca je z drzew

i po alejkach goni.

W jesiennej mgle poranka jestem

i po omacku błądzę

bo wciąż czekam na ciebie

wciąż szukam twojej dłoni

a ty patrzysz i nie widzisz.

Senny księżyc mija drogę mleczną

gwiazd wyraźny blask czaruje.

Gdybyś mnie potrzebował

to wiedz, że tam też jestem

i wciąż szukam twojej dłoni.

Poetka w okularach trzyma w ręku mikrofon i tekst, czyta. Dwie kobiety na pierwszym planie stoją. W lewym dolnym roku dwie kobiety siedzą na widowni. Poetka oraz prowadząca spotkanie stoją i przemawiają. Poetka oraz prowadząca spotkanie siedzą twarzą do widowni. Kobieta w siwych włosach, niebieskiej sukience i okularach, czyta do mikrofonu. Mężczyzna gra na gitarze, obok niego siedzą dwie kobiety. Widownia. Grupa osób uśmiechniętych pozuje do zdjęcia z poetką. Cztery panie trzymają bukiety kwiatów.