Spotkanie z poetą ks. dr. Wojciechem Kanią w Wypożyczalni Muzycznej

31 maja 2023 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z ks. dr. Wojciechem Kanią, poetą, dziennikarzem, autorem czterech tomików poetyckich „Ogród marzeń”, „Droga”, „Spotkania z Aniołami” i „Po drugiej stronie”, redaktorem Tygodnika Katolickiego Niedziela edycji sandomierskiej.

Rozmowę z naszym gościem prowadziła dr Izabela Fac, pasjonatka muzyki i literatury, popularyzatorka twórczości artystycznej, autorka audycji radiowej „Żyj pasją i muzyką” w Radio VIA Rzeszów, organizatorka cyklicznego wydarzenia „Romans z Literaturą”.

Ks. Wojciech Kania debiutował jeszcze w szkole średniej, na początku z dużą nieśmiałością odkrywając, że poezja daje mu możliwość dotykania w wierszu spraw, które poruszyły jego własne wnętrze. Pisanie to nie tylko wyrażanie siebie, ale także dzielenie się tym co istotne i co nie zawsze związane jest z byciem kapłanem. Jak wyznał w rozmowie: wydane wiersze łączy życie, które jest wspólnym mianownikiem wszystkich tomików i wszystkich ludzi bez względu na to w jakim momencie życia się znajdują. Poezja ks. Wojciecha Kani jest pełna refleksji nad życiem, nie tylko dotyka emocji i doświadczeń wyniesionych z codzienności, ale staje się impulsem dla czytelnika do zobaczenia świata – jak pisze w wierszu „Trudna wspinaczka” - w innej rzeczywistości. Zaś w wierszu „Obecność” poeta konstatuje:[…] Pośród widzialnego świata / Dostrzec można niewidzialne nici / Plączące się rozumnie ze sobą / Pociągając za nie / Można razem chodzić po jeziorze.

W czasie spotkania doszło do ciekawej wymiany myśli miedzy poetą, prowadząca a publicznością, dotyczącej wartości słowa pisanego, przyjemności obcowania z książka, bezcennością czytania, poszukiwania w literaturze treści, które pozwalają odnaleźć się w zabieganej rzeczywistości. W rozmowie nie mogło się obejść bez wspomnienia o zauroczeniu Sandomierzem i o „Spotkaniu z Aniołami”, które w poezji ks. Wojciecha towarzyszą czytelnikom w radościach, marzeniach, miłości i smutkach, są obecne w milczeniu, lękach, cierpieniu, zawiedzionych nadziejach i nadchodzącym jutrze.

Obdarowani wierszami czytanymi przez ich autora, uraczeni inspirującą rozmową i zaopatrzeni w tomiki wierszy z autografem, goście naszej Biblioteki jeszcze chwilę po spotkaniu trwali na rozmowie i wymianie myśli. Dyskusje o słowie pisanym z miłośnikami literatury to wartość sama w sobie, bo Biblioteka jest przestrzenią spotkania twórczości literackiej z jej czytelnikami.

Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje Pani dr Izabeli Fac za inspirację i prowadzenie spotkania.

Barbara Balicka

Gość spotkania ksiądz siedzi przy stoliku z prowadzącą spotkanie kobietą. Przed nimi na krzesełkach siedzą uczestnicy spotkania. Ksiądz w koloratce, krótkich włosach i okularach. W tle regał z książkami. Kobieta w blond włosach w okularach, różowych koralach i białym swetrze z różowym kwiatem siedzi przy stoliku, obok siedzi ksiądz w okularach, niebieskiej koszuli i marynarce. Publiczność zgromadzona na spotkaniu zwrócona w kierunku gościa spotkania, księdza i prowadzącej spotkanie starszej kobiety. Ksiądz w okularach, koloratce, jasnej koszuli i marynarce Okładka książki Spotkania z Aniołami. Na okładce wieża z bramą, w bramie postacie i anioł. Na wierzy postać anioła.