Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece

Dobiegła końca wizyta bibliotekarek z Czech, które w ramach Programu Erasmus+ realizowały w naszej bibliotece staż towarzyszący (ang. job shadowing)

W dniach 22-25 maja 2023 naszą Bibliotekę odwiedziły panie Jana Bajerova i Marie Kundriliková z Biblioteki w miejscowości Lysá nad Labem. Celem wizyty było zobaczenie naszej pracy z czytelnikami dorosłymi, z uchodźcami, z obcokrajowcami, z osobami z niepełnosprawnościami oraz wymiana doświadczeń. Bibliotekarki były także zainteresowane wykorzystaniem nowych technologii w naszej Bibliotece. Przygotowany przez nas plan wizyty studyjnej były intensywny i różnorodny. Chcieliśmy pokazać naszą działalność we wskazanych przez uczestniczki obszarach, dlatego też nasze gościnie mogły uczestniczyć w wielu wydarzeniach: spotkaniu międzykulturowym dla młodzieży, prowadzonym w języku angielskim przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO, wernisażu wystawy malarstwa Magdaleny Lis zorganizowanej w Wypożyczalni Głównej, spotkaniu zorganizowanym przez Filię nr 10 w Klubie Pasjonatów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczyły także w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych w ramach Klubu Aktywnych Kobiet przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny, przyglądały się warsztatom komputerowym dla seniorów pod hasłem „Internet oknem na świat”, zorganizowanym w Pracowni Digitalizacji WiMBP, wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez Filię nr 9 pod hasłem „Biblioteka dla biznesu”, prowadzonym przez przedstawicielkę Enterprise Europe Network, których odbiorcami i uczestnikami była kadra kierownicza małych i średnich przedsiębiorstw. Były pod wrażeniem warsztatów literacko-plastycznych przygotowanych i przeprowadzonych przez bibliotekarki z Filii nr 4, dla młodzieży z niepełnosprawnościami w wieku 18-23 lata, wzięły udział w kursie języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w Filii nr 8 oraz w wieczorze poezji połączonym z prezentacją zdjęć Patrycji Reszko – blogerki literackiej, początkującej regionalnej poetki.

Bibliotekarki zwiedziły także nasze wybrane agendy – budynek główny WiMBP, Wypożyczalnię Główną, Pracownię Digitalizacji, Filię nr 4, Filię nr 8, Filię nr 9, Filię nr 18.

Ponadto zapewniliśmy naszym gościom program kulturalny, zapraszając ich do Muzeum Dobranocek, Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice”, Muzeum Okręgowego, Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Panie zwiedziły także najstarsze ulice i najważniejsze zabytki Rzeszowa z przewodniczką Zuzanną Korczyńską.

Cała wizyta przebiegała w niezwykle miłej atmosferze, mogliśmy wymienić nasze zawodowe doświadczenia, rozmawiać o branżowych tematach, problemach i wyzwaniach. Wizyta była także okazją do ćwiczenia języka angielskiego w praktyce. Mamy nadzieję, że zrealizowany job shadowing w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przyniesie beneficjentkom Programu Erasmus+ wymierne korzyści. Liczymy, że w przyszłości będziemy mogli złożyć rewizytę w Czechach i również czerpać z zawodowych doświadczeń naszych gości.

Natalia Szwedo

Grupa młodzieży stoi w kółku w rękach trzyma nić. Kobieta w ciemnych włosach i okularach trzyma w ręku kłębek włóczki. Uczestnicy spotkania siedzą przy stolikach, na ekranie multimedialnym wyświetla się prezentacja dotycząca kredytu technologicznego. Uczestnicy warsztatów ozdabiają ekologiczne torby. Trzy kobiety siedzące przy stoliku zwrócone w kierunku młodego mężczyzny stojącego przed telewizorem na którym wyświetla się prezentacja dotycząca działań Fili nr 18. Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 5 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 6 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 7 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 8 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 9 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 10 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 11 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 12 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 13 Job shadowing w ramach Programu Erasmus+ w naszej Bibliotece 14