Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki

Wystarczy pokazać, jak wiele spraw umożliwia nam książka, a dziecko będzie nią naprawdę zafascynowane.

Joanna Krzyżanek, źródło: www.granice.pl

Czy jedna mała dziewczynka może uratować świat? Przed jakim przedsięwzięciem stanie Maniutka z Zadziorkiem? Przedpołudnie 1 czerwca w naszej bibliotece było wyjątkowe i niezapomniane. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miał przyjemność gościć niezwykłą osobę, świetną pisarkę dla dzieci, doskonałego pedagoga, mamę Cecylki i pewnego uroczego miasteczka – Joannę Krzyżanek. To za jej sprawą nasi młodzi Czytelnicy poznali rezolutną bohaterkę z  Knedelkowa i dowiedzieli się, jak mogą wpłynąć na najbliższe otoczenie i zrobić coś dobrego dla naszej planety. Foliowe torebki, słomki, plastikowe opakowania – odrobina kreatywności wystarczy, aby ograniczyć zużycie produktów z tworzyw sztucznych. Nie wierzycie, że to takie proste? Maniutka z pewnością przekona Was, że z pozoru niewielkie zmiany mogą się przyczynić do czegoś naprawdę znaczącego!

Kilka słów o bohaterce książki: Maniutka jest po prostu Maniutką, czyli zadziorną dziewczynką, mieszkającą w Starym Knedelkowie. Lubi używać sformułowania: „To przez ciebie!” i obarczać innych swoimi niepowodzeniami (np. gdy pękł jej worek na śmieci, gdy się przewróciła lub za dużo zjadła cukierków). Wszystko zmienia się, gdy usłyszy komunikat o zbliżającej się katastrofie ekologicznej. Zaczyna oskarżać ludzi o konkretne przewinienia – a to sąsiad zużywa za dużo torebek foliowych, a sąsiadka plastikowych butelek itd. Ale teraz posiada konkretne argumenty, potrafi wyjaśnić, czemu lepiej używać produktów wielorazowych. Jej słowa trafiają do ludzi. Sama także postanawia się poprawić, kupować mniej zabawek i wreszcie rozumie, że „Przez ciebie!” to także „Przeze mnie!”.

O Pani Asi: miłośniczka liter i gałgankowych gąsek, pisarka mająca w swoim dorobku literackim już kilkadziesiąt tytułów dla dzieci, które oprócz niewątpliwego uroku i ciekawych historyjek oferują najmłodszym wiele cennych rad, uczą czytać i pisać, a także wprowadzają ich w świat gotowania. Podczas spotkania młody Czytelnik dowiedział się, kiedy powstała pierwsza książka autorki, i co się z nią stało, jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu babcia i skąd wziął się pomysł na kolorowe miasteczko. Między pisarką a dziećmi nawiązała się wspaniała nić porozumienia, w tak miłej atmosferze przebiegało malowanie pastelami „Planety naszych marzeń”. Twórczej pracy, a potem wystawie, towarzyszyły dobre humory, pozytywna energia, optymizm i uśmiechy.

Ekowarsztaty odbyły się w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki.

Sabina Dobrowolska

Dzieci podczas warsztatów rysują planetę Ziemię. Starsza kobieta siedzi na dywanie po turecku, przed nią siedzi grupa dzieci. Wokół regały z książkami. Starsza kobieta trzyma przed sobą pracę na szarym kartonie przedstawiającą planetę zmienię. Przed nią grupa dzieci na dywanie. Kobieta z czarnymi włosami stoi i pokazuje palcem obrazek w otwartej książce. Przed nią przy stolikach siedzi grupa dzieci. Kobieta z otwarta książką siedzi przy stoliku. Przed nią siedzi grupa dzieci. Przy stoliku grupa dzieci skupiona na kolorowaniu planety ziemi. Kolorowaniu przygląda się kobieta z czarnymi włosami. Dwóch chłopców trzyma w rękach wykonany przez siebie plakat przedstawiający naszą planetę. Na dywanie przed chłopcami grupa dzieci. Książka Maniutka na niej wykonane na szydełku kura i gęś.