„Otwórzmy nasze serca” - kampania społeczna na rzecz schroniska „Kundelek” z Rzeszowa dobiegła końca

Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 6, Filia nr 10 i Filia nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowały po raz kolejny zbiórkę dla bezdomnych zwierząt z rzeszowskiego schroniska „Kundelek”. Okazją ku temu był Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, który świętujemy 22 maja. „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” - informuje pierwszy artykuł Ustawy o ochronie zwierząt. Ustawę uchwalono w 1997 r., a przy tej okazji na pamiątkę i z inicjatywy klubu Gaja, dzień 22 maja ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Praw Zwierząt.

Zbiórka trwała od 8 do 19 maja 2023 r. w godzinach otwarcia wybranych bibliotek. Dary można było składać w następujących placówkach: Filii nr 3, ul. Krzyżanowskiego 6, Filii nr 2, ul. Fredry 5, Filii nr 6, ul. Podwisłocze 6, Filii nr 10, ul. Podchorążych 1, Filii nr 20, ul. Solarza 9a. Do akcji przyłączyło się także: Przedszkole Publiczne nr 21.

Dzięki akcji zebraliśmy:

Artykuły dla psów:

• Szelki - 2 szt.,
  • Karma sucha – 50 kg,
  • Karma mokra - 10 kg,
  • Puszki - 9 szt.,
  • Przekąska - 2 opakowania,
  • Smaczki,
  • Zabawki, miski,
  • Piłeczki – 8 szt.,
  • Zabawki (sznurek, szczurek gumowy) – 2 szt.,

Dla kotków:

• Karma sucha – 8 kg,
  • Saszetki – 38 szt.,
  • Puszki – 8 szt.,
  • Zabawki (wędki, myszki) – 5 szt.

Wszystkie zebrane artykuły zostały zawiezione do zwierzaków z „Kundelka”, pracownik  oprowadził nas po schronisku, a my mogliśmy przywitać się z każdym z jego mieszkańców.

Dziękujemy naszym Czytelnikom za wsparcie akcji oraz dzieciom, ich rodzicom i wychowawczyni – pani Joannie Wilanowskiej- Rzemień z Przedszkola nr 21 w Rzeszowie. Podziękowanie dla naszych Czytelników znajduje się też na stronie Schroniska Kundelek.

Przy okazji zbiórki w Filii nr 3 odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone ochronie praw zwierząt. Czytaliśmy bajki o zwierzętach, które były punktem wyjścia do rozmów o naszych pupilach.

Katarzyna Mazur-Zuber

Przed bramą w pudełkach zebrane podczas akcji produkty dla kotów i psów. Na dywanie grupa dzieci siedzi na kolorowych poduszkach. Przed nimi młoda kobieta z otwartą książką. Za płotem z siatki dwa psy, czarny i brązowy. Dwa psy jeden biały z czarną głową, drugi czarny. Trzy małe kotki obok różowej miski do karmienia. Kot siedzący na parapecie. za ogrodzeniem trzy pieski.