„Biblioteka Przyjazna Dzieciom” – spotkanie bibliotekarzy w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

18 kwietnia 2023 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla bibliotekarzy z oddziałów i filii dziecięcych tworzących sieć „Aktywni DziecIOm”. Sieć powstała w ramach projektu FRSI „Nie siedź – sieciuj! – wzmocnienie regionalnych sieci bibliotecznych” i działa już drugi rok, a ostatnio do grona uczestników dołączyły Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Żurawicy.

Spotkanie zatytułowane Biblioteka Przyjazna Dzieciom – czytelnik dziecięcy i młodzieżowy w Przemyskiej Bibliotece Publicznej zostało zorganizowane dzięki uprzejmości i na zaproszenie Dyrektora i Pracowników Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

Uczestników spotkania przywitał dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej dr Maciej Waltoś, podkreślając znaczenie sieci i zaangażowanie bibliotekarzy w jej działania. W pierwszej części spotkania Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży zaprezentowała bogatą ofertę i formy pracy z młodym czytelnikiem w Dziale dla Dzieci i Młodzieży i Mediatece PBP. W ubiegłym roku PBP została wyróżniona przez czytelników i otrzymała tytuł Biblioteki Przyjaznej Dzieciom za promowanie idei czytelnictwa wśród czytelników. W swojej ofercie posiada około 40 tematów zajęć i warsztatów czytelniczych, edukacyjnych i językowych. Organizuje również Festiwal Książki „Między pokoleniami”. Od 2019 roku w Bibliotece prężnie działa Przemyski Klub Czytających Rodzin, z którego korzysta już 53 dzieci.

Szczególnym działem w PBP jest Mediateka. To miejsce, w którym młodzież może realizować ważne dla nich projekty, a także pogłębiać swoje zainteresowania i pasje. W Mediatece odbywają się cykliczne spotkania Stowarzyszenia „Gry i Fantastyka”, który zrzesza pasjonatów fantastyki i różnorodnych dziedzin hobbystycznych.

W drugiej części spotkania starszy bibliotekarz - Alicja Kunert - w prezentacji pt. „Młody człowiek w sieci – bezpieczeństwo, wizerunek i kultura” przedstawiła zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Od 2019 roku w Bibliotece realizowane są tematy dotyczące ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z sieci i mediów społecznościowych. Porusza się także temat hejtu, na który coraz częściej są narażeni użytkownicy Internetu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, z jakich źródeł korzystać podejmując temat bezpieczeństwa w sieci i w jaki sposób przestrzegać młodych ludzi przed zagrożeniami.

Bibliotekarze zwiedzili niepowtarzalną Galerię Labirynt i Teatrzyk „Na patyku”, w  których Henryk Lasko – artysta plastyk, prowadzi zajęcia teatralne i kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci wykorzystując m.in. technikę akwareli oraz graficzną technikę monotypii, a dodatkowo wykonuje wraz z dziećmi elementy dekoracyjne i rekwizyty do Teatrzyku „Na Patyku”.

Jednym z wyjątkowych działań, które przyciągają młodzież do biblioteki są mobilne gry literackie. Przemyska Biblioteka Publiczna posiada w swojej ofercie gry: Balladyna 2.0, Tajemnica Tatarskiej 3, Zbuntowane  książki.  Uczestnicy spotkania wzięli udział w grze mobilnej Zbuntowane książki. Przeszli trasą gry prowadzącą zabytkowymi uliczkami Przemyśla, wśród ciekawych miejsc w centrum miasta rozwiązując przygotowane zagadki.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz niezwykle inspirujący czas. Spotkanie było doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością Działu dla Dzieci i Młodzieży Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Doświadczenie zawodowe i podejmowane inicjatywy przemyskich bibliotekarzy stanowią cenne wskazówki dla uczestników sieci. Jesteśmy przekonani, że to spotkanie wzbogaciło bibliotekarzy z woj. podkarpackiego o nowe doświadczenia, pomysły do pracy, a także było źródłem inspiracji oraz wymiany doświadczeń.

Małgorzata Lis
Katarzyna Buczek
Dział Instrukcyjno - Metodyczny

Uczestnicy spotkania siedzący przy stole zwróceni w stronę prowadzącego spotkanie mężczyzny w marynarce. Mężczyzna stoi przed ekranem projekcyjnym. Kobieta w marynarce z krótkimi włosami stoi przy ekranie projekcyjnym. Przed nią publiczność siedząca przy stoliku. Stolik, na której ułożone są książki, wycięte postacie kolorowych potworków, talerze papierowe z narysowanymi potworkami, słoiki z kolorowymi kuleczkami. Cztery kobiety i jeden mężczyzna oglądają książkę wykonana z filcu. Obok książki leży koszyk czerwonego kapturka, głowa wilka. Mężczyzna w kamizelce ze wskaźnikiem w ręku stoi obok ściany, na której wiszą tablice z pracami graficznymi. Mężczyzna w kamizelce stoi obok wykonanej z papieru makiety budynku biblioteki. Grupa młodych osób pozujących do wspólnego zdjęcia.