Powróć do: O BIBLIOTECE

O instytucji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest instytucją kultury województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa. Jej podstawowym zadaniem jest udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu i tym samym zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych mieszkańców naszego miasta i całego regionu.

Użytkowników zapraszamy do Wypożyczalni Głównej, Czytelni Głównej, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalni Muzycznej oraz 18 filii zlokalizowanych na rzeszowskich osiedlach.

Z biblioteki można wypożyczyć do domu książki, również w językach obcych, filmy, audiobooki, płyty winylowe i kompaktowe oraz czytniki e-booków. Z materiałów zgromadzonych w czytelniach i księgozbiorach podręcznych można korzystać na miejscu. Zasoby te tworzą publikacje naukowe, encyklopedie, materiały o regionie oraz czasopisma, ponadto bogate zbiory specjalne: rękopisy, starodruki, grafika, kartografia oraz dokumenty życia społecznego. Oferujemy również dostęp do baz elektronicznych, z których można korzystać na miejscu i przez internet.

Poza udostępnianiem zbiorów organizujemy spotkania literackie z autorami, szkolenia, kursy i warsztaty, wystawy, lekcje biblioteczne i zajęcia tematyczne dla młodszych i starszych czytelników. Rozmawiamy o literaturze w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Towarzyszymy w budowaniu kompetencji niezbędnych dla społeczeństwa cyfrowego. Włączamy się w wydarzenia ogólnopolskie i miejskie, jak Narodowe Czytanie, Europejskie Dni Dziedzictwa, Noc Bibliotek, Święto Paniagi czy Weekend Seniora z Kulturą. Tworzymy przestrzeń, w której człowiek spotyka się z drugim człowiekiem.

Biblioteka to miejsce otwarte dla każdego.