W internetowym świecie ….zaplątani - DKK dla dzieci w Jaśle
26 kwietnia 2025r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „CzytaMY”. Tym razem młodzi czytelnicy dyskutowali o książce Elżbiety Jodko-Kuli „Zaplątani w sieci”.
Autorka książki, Elżbieta Jodko-Kula jest z zawodu pedagogiem i socjoterapeutką. Doskonale wie, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza młodzież i posiada wyjątkową umiejętność pisania dla młodych odbiorców i odbiorczyń. Trafnie diagnozuje zagrożenia i problemy, którym stawiają dziś czoło osoby u progu dorosłości.
Kamila zamieniła świat realny na internetowy. Ósmoklasistka nie odnajduje się wśród rówieśników, a przez pewne kompromitujące zdarzenie wylewa się na dziewczynę fala hejtu. U Kamili w domu się nie przelewa, dlatego jej mama w celach zarobkowych wyjechała do Irlandii, a dziewczyna została pod opieką babci. Nastolatka zamyka się w sobie, zostaje sama z problemami, a swoje życie przenosi do Internetu, bo tylko z komputerem „przy sobie” czuje się bezpieczna. „Zaplątani w sieci” pokazuje, z jakimi problemami zmierza się współczesna młodzież, jak świat Internetu, gier i anonimowego czatowania z innymi może wciągnąć nastolatków. Kamila to wrażliwa dziewczyna, jak wielu nastolatków czasami próbuje się dopasować do otoczenia. Niestety świat pełen jest złych ludzi, którzy tylko czekają na wykorzystanie odpowiedniego momentu, by wyrządzić komuś krzywdę. Kamila miała dużo szczęścia, bo na jej drodze w samą porę stanęli dobrzy ludzie, którzy wyciągnęli do niej pomocną dłoń.
Książka „Zaplatani w sieci” to lektura obowiązkowa nie tylko dla młodych, ale także dla rodziców. Pokazuje, że dzieci mogą uciekać do internetu przez problemy, jakie spotykają w życiu realnym. To tam czują się bezpiecznie i mogą zbudować przestrzeń bez zmartwień. Może to prowadzić do uzależnień i problemów zdrowotnych..
Klubowicze na spotkaniu zgodnie przyznali, że jest to książka, poruszająca ważne i trudne tematy : przemoc rówieśniczą, uzależnienie od komputera, ale znajdziemy także nadzieję i wiarę w drugiego człowieka. Na zakończenie spotkania rozmawialiśmy o tym, co ciekawego i w jaki sposób możemy spędzać wolny czas, aby być z dala od komputera czy smartfona. Aby wysilić szare komórki, spróbowaliśmy zabawić się w opowiadaczy bajek i wybierając kilka wydrukowanych kolorowanek, stworzyć ciekawą i zabawną historię. Zabawa była świetna.
Dyskusyjny Klub Książki „CZytaMY” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie „Dyskusyjne Kluby Książki” Instytutu Książki, który koordynuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetu Województwa Podkarpackiego.