Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
12491306 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wystawy

Wystawa „Moje bieszczadzkie kamienie” Krzysztofa Neuberga - zaproszenie

Wystawa „Moje bieszczadzkie kamienie”
Krzysztofa Neuberga - zaproszenie


Wypożyczalnia Muzyczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Moje bieszczadzkie kamienieKrzysztofa Neuberga.


Prezentowane prace to pierwsza część planowanej, większej wystawy, na której oprócz innych jeszcze kamiennych obiektów pojawią się fotografie.


Kamienie (te „moje”) – zwykłe, szare, chropowate, ale jakże fascynujące twory przyrody. Zbierane na leśnych duktach, brzegach bieszczadzkich rzek i potoków wraz z innymi drobnymi znaleziskami stanowią swoisty notatnik z moich bieszczadzkich wędrówek. Tworzone z nich kompozycje są też próbą podróży w nieco inne obszary. Obszary wyobraźni.


Nie ingerowałem w kształt kamieni. Łącząc je starałem się nie „ranić” zbyt mocno i zestawiać tak, by bezkonfliktowo znosiły własne towarzystwo.


Nie ma już dawnych Bieszczadów. Kamienie zostały, są wieczne. W nich zaklęta jest pamięć o świecie, który zniknął bezpowrotnie. One również zaświadczają o pięknie, bogactwie i tajemnicy natury. Czy zatem nie powinny zostać tam … i siebie, bez względu na to jaki los je czeka? Może, któregoś dnia odbędę z moimi kamieniami drogę powrotną. Uwolnię, wrzucę do wody – niech się toczą w nurtach Wetliny, Solinki, Osławy …
 

       Krzysztof Neuberg

 

Wystawa czynna od 16 kwietnia do 16 maja br. w godzinach otwarcia Biblioteki

Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2


Wstęp wolny !

 

--------------------------------------------------------------------------------

"Tu czy tam ? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” – wystawa w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

„Tu czy tam ? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”
– wystawa w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie trwa wystawa zatytułowana „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”, zorganizowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie oraz Instytut Książki w Krakowie.

Projekt ma na celu pokazanie jak wielką siłę posiada ilustracja, jest równie ważna jak tekst przekazywany najmłodszym czytelnikom. Na wystawie przedstawiamy prace 14 współczesnych ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich artyści rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy krajowych i międzynarodowych nagród, a także początkujący twórcy, którzy rozwijają swój talent. Dzięki nim rynek książki dla dzieci staje się coraz bogatszy, wzbudza zainteresowanie  młodych odbiorców.
 

Plakaty wykonali: Edgar Bąk, Maciej Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Krolak, Anna Niemierko, Patryk Mogilnicki, Ola Płocińska, Dawid Ryski.
 

Wystawę można oglądać do 27 kwietnia, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
przy ul. Słowackiego 11, w godzinach otwarcia biblioteki
.
 


-------------------------------------------------------------------


GALERIA

Wystawa „Pomóżmy zwierzakom” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Wystawa „Pomóżmy zwierzakom”
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

Od 11 kwietnia 2018 r. w „Minigalerii sztuki dziecka i dla dziecka” Oddziału dla Dzieci i Młodzieży można oglądać wystawę prac pokonkursowych.

Konkurs plastyczno-literacki zorganizowało Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt w ramach akcji: „Pomóżmy zwierzakom”. Jest to już XVIII edycja konkursu, zaś celem akcji jest edukacja najmłodszych w zakresie niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom, kształtowania właściwej postawy wobec zwierząt oraz zachęcanie do adopcji zwierząt ze schroniska.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży od lat współpracuje z RSOZ organizując wystawy prac uczestników konkursu, oraz zapraszając uczniów rzeszowskich szkół na lekcje edukacyjne i spotkania  z wolontariuszami stowarzyszenia.


Ekspozycję można oglądać do 28 kwietnia 2018 r. w godzinach pracy biblioteki.


Serdecznie zapraszamy!

 

--------------------------------------------------------------

GALERIA

Wystawa "Tego nie wolno czytać !?", do dn. 17.05.2018 r. - zaproszenie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

Tego nie wolno czytać !?

 

Ekspozycję można zwiedzać od 10 kwietnia do 17 maja 2018 r.

WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki 

 

Na wystawie Tego nie wolno czytać !? przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie prezentujemy książki zakazane, którym przypinano łatkę niepoprawności obyczajowej, politycznej, bądź religijnej.

Przez tysiąclecia pisarze byli karani za swoją twórczość, a książki palono na stosie. Na listę książek skazanych na przemilczenie w różnych okresach trafiły nie tylko takie pozycje jak: Mein Kampf  Adolfa Hitlera, Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, czy Szatańskie wersety Salmana Rushdiego.

Wśród autorów, którzy się narazili z wielorakich powodów, m. in. z powodu wulgarnego języka, dewaluacji wartości rodziny, treści komunistycznych i odniesienia o charakterze seksualnym, promocji alkoholu i rozwiązłości – znajdują się między innymi Owidiusz (Sztuka kochania), William Szekspir (Wieczór trzech króli), Jerome David Salinger (Buszujący w zbożu),  Oskar Wilde (Szczęśliwy książę i inne opowieści),George Orwell (Rok 1984), Ken Kesey (Lot nad kukułczym gniazdem), Francis Scott Fitzgerald (Wielki Gatzby), a także bracia Grimm za baśń o Czerwonym kapturku, który niósł babci w koszyczku butelkę wina.
Na ekspozycji przygotowanej z własnych zbiorów Biblioteki, można oglądać ponad 40 lektur objętych cenzurą wraz z informacją, z jakiego powodu zabraniano lub wciąż się zabrania ich czytania.

Celem wystawy przygotowanej w WiMBP jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności słowa oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Być może aura tajemniczości, skandalu i etykieta zakazanego owocu będzie również zachętą do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej lub innej.

Ekspozycję można zwiedzać od 10 kwietnia do 17 maja 2018 r. w holu WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, na parterze i na I piętrze, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

 

 Renata Dziepak

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: