Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13936285 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wystawy

Adam Mickiewicz – poeta polskiego romantyzmu - wystawa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

Adam Mickiewicz – poeta polskiego romantyzmu

zorganizowaną z okazji 220. rocznicy urodzin.


 Ekspozycję można zwiedzać od 3 grudnia 2018 r. do 2 stycznia 2019 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia Biblioteki

 

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentujemy część dorobku literackiego Adama Mickiewicza, jednego z największych twórców literatury polskiej, poety, działacza politycznego, publicysty, tłumacza, mistyka, nauczyciela akademickiego, dowódcy wojskowego i filozofa.
 

W gablotach znajdują się dzieła poety będące wyrazem romantycznej wizji świata i człowieka typowej dla tamtego pokolenia: „Ballady i romanse", „Grażyna", „Dziady" wileńsko - kowieńskie, „Dziady" drezdeńskie, „Sonety krymskie", „Konrad Wallenrod" oraz epopeja narodowa „Pan Tadeusz", m.in. cenne wydanie dzieła z 1834 r.


Uzupełnieniem wystawy są płyty gramofonowe, m.in. z przedstawieniem „Dziadów” w inscenizacji Konrada Swinarskiego, których premiera odbyła się 18 lutego 1973 r. , pieśni mickiewiczowskie na chór mieszany a cappella, pieśni solowe, audiobooki oraz karty z informacjami na temat ważnych faktów z życia pisarza.


Wystawę można zwiedzać od 3 grudnia 2018 do 2 stycznia 2019 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy wszystkich chętnych do jej odwiedzenia.
 

Wstęp wolny!

Renata Dziepak-------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Wystawa Małgorzaty Lasek „Szyte obrazy”, do dn. 31.01.2019 r.

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

Małgorzaty Lasek

 

„Szyte obrazy”

 

 Ekspozycję można zwiedzać od 3 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Prezentowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie prace Małgorzaty Lasek to unikatowe kompozycje wykonywane żmudną i precyzyjną metodą szycia ręcznego i maszynowego nanoszenia na tkaniny aplikacji i haftu.
 

Do swoich prac autorka wyszukuje i wykorzystuje niepowtarzalne materiały, skrawki tkanin, koronek i pasmanterii dobierając kolorystykę do zamierzonego tematu. Tworzy obrazy naszywając na tkaniny aplikacje ułożone techniką kolażu i patchworku, łącząc je z elementami pasmanteryjnymi i ozdobnymi. Tematem przewodnim tych tekstylnych obrazów  jest jesienny oraz zimowy pejzaż, kwiaty oraz motywy świąteczne.


Świat artystyczny Małgorzaty Lasek jest bliski naturze, zakorzeniony w krajobrazie, w świecie roślin i ptaków; w tym co przemija, ale da się zachować w pamięci. Artystka w subtelny sposób potrafi nadać nowy wyraz nikomu niepotrzebnym materiałom i nadać  nowe niekiedy symboliczne znaczenie drobiazgom z domowych lamusów. Znalezione lub odprute guziki, fragmenty obrusów, zasłon i ubrań stają się tłem dla obrazów w których ponownie odżywa blask koloru, a temat staje się opowieścią o otaczającym świecie. Tkaniny swoją narracją wykraczają poza formę dekoracyjną, urzekają kolorem, kompozycją i siłą wyrazu.   


Małgorzata Lasek
– z pochodzenia rzeszowianka, ukończyła Podyplomowe Studia Wychowania Plastycznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mieszka i tworzy w Dulczy Małej w gminie Radomyśl Wielki. Pasjonuje ją tworzenie „czegoś z niczego” z wykorzystaniem technik własnych. Zajmuje się rękodziełem artystycznym, szyje anioły, lalki i inne elementy dekoracyjne do wnętrz. Prowadząc warsztaty rękodzieła artystycznego swoją pasją i umiejętnością dzieli się z innymi.


Wstęp wolny!

-----------------------------------------------------------------------------------

„Fragmenty” - wystawa fotografii Jerzego Wygody

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

- Wypożyczalnia Muzyczna zaprasza do obejrzenia

wystawy fotografii Jerzego Wygody

 

„Fragmenty”

 

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki do 9 grudnia br. Wstęp wolny!

 

„Gdybym potrafił opowiedzieć historię słowami,

nie musiałbym dźwigać aparatu fotograficznego”

Lewis Hine

 

 

Prezentowana w Wypożyczalni Muzycznej wystawa jest zaledwie namiastką z ogromnego dorobku fotograficznego Jerzego Wygody, obchodzącego w tym roku 60-lecie pracy twórczej. To także wyimek liczącej 405 zdjęć cyklu poświęconego cmentarzom wojennym z lat 1914 – 1918. Fragment tego, co pozostało po strasznej Wielkiej Wojnie, której fronty naznaczały grobami wzgórza, pagórki i doliny obecnego podkarpacia i małopolski. Wszechogarniająca natura wchłonęła ofiary konfliktu ich narodowości, religie, niespełnione marzenia. Pokryła patyną rdzy i mchu wystające z ziemi krzyże i macewy. Trzeba umieć patrzeć i być tak dociekliwym w poszukiwaniu jak Jerzy Wygoda, by dotrzeć do miejsc wiecznego spoczynku poległych żołnierzy, zobaczyć i udokumentować zbratanie natury z dowodami historii i pamięci o ludziach którym przyszło pozostać na zawsze w niekiedy ukrytych miejscach.

„Fragmenty” to nie tylko wystawa, która wpisuje się w czas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim dokument pokazujący pokorę doświadczonego fotografika jakim jest Jerzy Wygoda w operowaniu środkami artystycznego obrazowania. Żeby pokazać historię i umieć sfotografować cmentarną ciszę nie wystarczy być i zrobić zdjęcie.

 

Dorobek fotograficzny i biografię Jerzego Wygody można zobaczyć w wirtualnej galerii WiMBP: http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/wygoda/

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: