Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13197344 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wystawy

Dwa oblicza świata przyrody – świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce - wystawa, do dn. 31.08.2018 r.

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza


 na wystawę

Dwa oblicza świata przyrody – świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce Ekspozycję można zwiedzać od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 Wstęp wolny!

 

Na przygotowanej w WiMBP w Rzeszowie wystawie przyrodniczej prezentowane są okazy owoców, nasion, szyszek i roślin z 6 kontynentów oraz owadów, pajęczaków, mięczaków i innych bezkręgowców z kolekcji należącej do Marcina Chudzika.

Ekspozycja ma na celu ukazanie różnorodności biologicznej świata poprzez prezentację gatunków roślin i bezkręgowców zamieszkujących kilka umownych rodzajów obszarów - luźno odpowiadających niektórym biomom i typom formacji roślinnych. W ramach wystawy przedstawione są wilgotne lasy równikowe, lasy liściaste klimatu umiarkowanego, lasy kserofityczne, sawanny, roślinność twardolistna, lasy zdominowane przez rośliny iglaste, wybrzeża morskie oraz wody śródlądowe.


Rdzeń wystawy stanowi uzupełniona kolorowymi ilustracjami, opisami i ciekawostkami kolekcja nasion, owoców i szyszek roślin pochodzących z Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Szczególną uwagę zwracają ogromne szyszki sosen Lamerta i Coultera, niezwykłe owoce czaszni małpiej i dziwaczne owocostany kilku gatunków australijskich banksji.


Drugim elementem wystawy jest zbiór zamieszkujących jej obszary tematyczne bezkręgowców: owadów, pajęczaków, szkarłupni i mięczaków. Zobaczyć tu można chociażby najcięższą błonkówkę na świecie, jednego z największych wodnych pluskwiaków, chrząszcza w kształcie skrzypiec, czy najmocniej żądlącego ze wszystkich owadów.


Ekspozycję można zwiedzać od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!

 

Autor wystawy o swojej kolekcji: "mój zbiór przyrodniczy liczy obecnie blisko 1500 opisanych okazów stawonogów, mięczaków, szkarłupni, roślin i minerałów. Najstarsze zostały włączone do kolekcji ok. 20 lat temu – były to głównie muszle i minerały. Przez wszystkie te lata tworząc mój zbiór zawsze przestrzegałem przepisów lokalnego prawa i wytycznych międzynarodowych konwencji. W tym przypadku oznacza to nie tylko postępowanie zgodne z prawem, ale przede wszystkim zgodne z moim własnym sumieniem. Zawsze bowiem uważałem, że kolekcja, której tworzenie stanowiłoby zagrożenie dla środowiska byłaby kolekcją pozbawioną wartości. Tym bardziej, że u źródeł jej powstania leżało zamiłowanie nie do martwych okazów, ale do żywego i cudownie różnorodnego świata roślin i zwierząt, którego stanowią one jedynie echo".

 

Marcin Chudzik

Renata Dziepak


--------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Wystawa malarstwa Olgi Bukowskiej „Sirin” w Wypożyczalni Muzycznej, w dn. 25.06-31.08.2018 r.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wypożyczalnia Muzyczna

zaprasza na wystawę malarstwa

 

Olgi Bukowskiej
„Sirin”


25 czerwca – 31 sierpnia 2018


Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki

 

Wstęp wolny!

 

 

Olga Bukowska studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracuje w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej. Wykorzystuje przy tym nowe, eksperymentalne podejścia i stale szuka sposobów wyrazu oraz zdobywa nowe doświadczenia. Głównym tematem jej twórczości jest człowiek, jego obecny stan, spojrzenie i jego relacja z otaczającym światem.
 

Ptak szczęścia SIRIN – w staroruskiej sztuce i legendach ptak z głową dziewicy (kobiety, która jest uosobieniem radości i piękna). Najstarsze przedstawienia Sirina pochodzą z X wieku i zachowały się na talerzykach glinianych i kolczykach znalezionych w Kijowie i Chersoniu. W okresach bliższych współczesności często przestawiany z innym ptakiem rajskim – Alkonostem, przy czym Sirin śpiewa pieśni radości, podczas gdy Alkonost pieśni smutku; czasami te role się odwracają. Jednakże w średniowiecznych legendach ruskich Sirin uważany jest jednoznacznie za ptaka rajskiego, który przylatuje na ziemię, by śpiewać radosne prorocze pieśni o przyszłej szczęśliwości. Jego śpiew rozprasza smutek i tęsknotę.

Jam rajski ptak,

Radości niebios znak.

Mam dla was słowo przypomnienia:

pamiętajcie o rajskich przestrzeniach,

Miejscach szczęśliwości jasnych.

Może tam wejść każdy,

Kto w cierpliwości i pokorze,
Zapragnął Prawdy Bożej.

Kto nie przeraził się cierpienia,
Które oczyszcza i przemienia.

Za chwilę lecę, pamiętajcie:

Warto się trudzić, przybywajcie,

Do raju słodkiego Nieopisanego.

 

Rajski ptak Oli Bukowskiej to z jednej strony autorski symbolizm, zamknięcie w pewnej nienaturalności, z drugiej – pozytywna możliwość kreacjonizmu, który nawiązuje do źródeł ludowości ruskiej, romantyzmu i secesji. Autorka wykorzystała w kompozycji swych obrazów rytmiczne motywy zdobnicze ludowej sztuki rosyjskiej, czego efektem jest osadzenie ich we wschodniej baśniowości dzieciństwa. Jej ptaki dodają melancholii barwom, zachwycają bogactwem ruskich ornamentów, bordiur, reliefów. Dzięki rajskim ptakom nasza ludzka teraźniejszość staje się bardziej możliwa do zniesienia. Wnoszą one w nasze życie przypomnienie o tym, że istnieje droga do raju. Postarajmy się i my złapać w locie ich piękno i usłyszeć ich rajską pieśń.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: