Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Wystawy

Wystawa "Franciszek Kotula (1900-1983) w 120. rocznicę urodzin", do dn. 4.04.2020 r. - zaproszenie

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

Franciszek Kotula (1900-1983) w 120. rocznicę urodzin

 

Ekspozycję można zwiedzać od 3 marca do 4 kwietnia 2020 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki 

 

Na wystawie przygotowanej w WiMBP w Rzeszowie prezentowane są różnorodne wydawnictwa ze zbiorów własnych, poświęcone sylwetce, twórczości i działalności Franciszka Kotuli, wybitnego etnografa, historyka, muzeologa, pedagoga i pisarza – człowieka, który z wielką pasją i zamiłowaniem badał kulturę tradycyjną naszego regionu.

Franciszek Kotula urodził się 26 marca 1900 r. w Głogowie Małopolskim. Jego ojciec był cieślą, a matka pochodziła z rodziny chłopskiej. W 1920 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Rzeszowie i podjął pracę nauczyciela w Straszydlu, Głogowie, Tyczynie, a w 1929 r. w Szkole Powszechnej w Rzeszowie. Brał udział w wojnie polsko–bolszewickiej. Gdy w 1935 r. Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej zleciło mu utworzenie Muzeum Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej, przekazał mu swoje zbiory i społecznie pełnił funkcję kustosza. Po II wojnie światowej został dyrektorem muzeum i dbał o gromadzenie zabytków kultury ludowej.


W kręgu zainteresowań Franciszka Kotuli znajdowały się nie tylko etnografia i historia, ale też i zagadnienia gospodarcze, urbanistyczne oraz historia techniki i archeologia. Folklorowi poświęcił wiele swych najważniejszych opracowań. Pisał o garncarstwie, budownictwie przysłupowym, stroju ludowym i meblarstwie. Folklor rozumiał głównie jako źródło i dokument historyczny, znał podania i legendy, a także biografie ludzi z regionu. Wyjątkowo barwnie  relacjonował swe eksploracje terenowe oraz obserwacje obyczajowe.


Zmarł 22 kwietnia 1983 r. w Rzeszowie. Jego postać upamiętniają: nazwa ulicy oraz Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.


W gablotach wystawowych prezentowane są książki Franciszka Kotuli, m. in.: „Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta”, „ Z dziejów Rzeszowa 1939–1944 : losy rzeszowskich zabytków i pamiątek”, „Muzykanty”, „Folklor słowny osobliwy Lasowiaków, Rzeszowiaków i Podgórzan”, „Losy Żydów rzeszowskich 1939–1944 : kronika tamtych dni”, „Mimo wszystko czyli życie kulturalne Rzeszowa pod okupacją niemiecką (1939–1944)”.


Wystawę dopełniają oryginalne zdjęcia przedstawiające Franciszka Kotulę, ukazujące różne etapy jego życia, zaproszenia i foldery wystaw oraz kronika z osobistym wpisem pisarza.


Ekspozycję można zwiedzać od 3 marca do 4 kwietnia br. w holu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!                                                                             

Renata Dziepak

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Wystawa "Leopold Tyrmand, życie towarzyskie i uczuciowe", do dn. 4.04.2020 r. - zaproszenie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę


Leopold Tyrmand, życie towarzyskie i uczuciowe


zorganizowaną z okazji

100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci kultowego pisarza, dziennikarza i publicysty

 

Ekspozycję można zwiedzać od 2 marca do 4 kwietnia 2020 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki


Z okazji Roku Tyrmanda WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę poświęconą kultowemu pisarzowi, dziennikarzowi i publicyście, a także miłośnikowi i popularyzatorowi jazzu (współorganizował koncerty i festiwale), ikonie polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku, postaci owianej legendą.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie. Po maturze wyjechał do Paryża i rozpoczął studia architektoniczne, tam też zainteresował się muzyką jazzową. Kiedy wybuchła II wojna światowa, przebywał w Warszawie, uciekł do Wilna gdzie aktywnie działał w środowisku artystycznym i pracował w redakcji pisma „Prawda Komsomolska”. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD za kontakty z Armią Krajową i skazany na więzienie. Uciekł z transportu kolejowego i przedostał się do Francji, przebywał również w Niemczech i Szwecji, imając się dorywczych zajęć. Po powrocie do Polski pracował jako dziennikarz i pisał.

 

Karierę literacką rozpoczął już w roku 1947 cyklem opowiadań o tematyce wojennej „Hotel Ansgar. W 1955 r. wydał swoją słynną, entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieść „Zły”, zakorzenioną bardzo silnie w fascynacji Warszawą, a w 1957 r. monografię „U brzegów jazzu”, w 1961 ukazała się ulubiona pozycja pisarza „Filip”, w 1967 powieść „Życie towarzyskie i uczuciowe”. Z kolei na „Dziennik 1954” złożyły się jego zapiski z pierwszych trzech miesięcy roku 1954. Wkrótce potem powstały „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” i zbiór opowiadań „Gorzki smak czekolady Lucullus”.

 

W 1965 r., po wielu latach starań, Leopold Tyrmand otrzymał paszport i wyjechał z Polski, podróżował po Europie i Izraelu, mieszkał i tworzył również w Stanach Zjednoczonych. Był żonaty trzy razy – jego trzecią żoną była jego czytelniczka Mary Fox.

 

Leopold Tyrmand zmarł 19 marca 1985 r. w wieku 65 lat, na zawał serca, podczas rodzinnych wakacji w Fort Meyers na Florydzie. Został pochowany w Long Island.

 

Wystawa przygotowana w WiMBP w Rzeszowie w ogromnym skrócie przedstawia dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych twórców w powojennej Polsce. Prezentujemy nie tylko książki jego autorstwa, lecz także książki oraz teksty prasowe o autorze i jego bujnym życiu oraz multimedia. Jest to ekspozycja  z własnych zbiorów Biblioteki.


Wszystkich zafascynowanych twórczością oraz nietuzinkową postacią Leopolda Tyrmanda oraz tych, którzy jeszcze nie znają jego utworów zachęcamy do wypożyczania jego książek w naszych bibliotekach.  


Ekspozycję można zwiedzać od 2 marca 2020 r. do 4 kwietnia 2020 r. w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak


----------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: