Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

BIP WiMBP

Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
9988819 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wystawy

100. lecie powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 70. lecie Okręgu Podkarpackiego SBP - wystawa - zaproszenie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza

 na wystawę zorganizowaną z okazji


100. lecia powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 

oraz
70. lecia Okręgu Podkarpackiego SBP

 

Ekspozycję można zwiedzać od 22 maja do 4 lipca 2017 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 
Wstęp wolny!

 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wywodzi się z powstałej w 1915 r. w Warszawie Komisji Historii Książnic i Wiedzy Bibliotecznej.


W październiku 1917 r. członkowie Komisji powołali Związek Bibliotekarzy Polskich, pierwszą w kraju organizację skupiającą bibliotekarzy, bibliografów i miłośników książek. Związek w latach 1918-1939 prowadził prace w zakresie upowszechniania czytelnictwa oraz tworzenia placówek bibliotecznych. Dbał o profesjonalną rangę zawodu bibliotekarza.


Wybuch II wojny światowej w 1939 r. i okupacja ziem polskich spowodowały, iż Związek Bibliotekarzy Polskich działał do 1944 r. jako organizacja tajna, ochraniając zbiory biblioteczne przed zniszczeniem bądź ich rozgrabieniem. Po wojnie, w 1946 r. organizacja odrodziła się pod nazwą Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich, by w 1953 r. przyjąć kształt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Mimo zmiany nazewnictwa, organizacja była i jest kontynuacją humanistycznych idei, służy niezmiennie książce i czytelnictwu.


Dla upamiętnienia tej ważnej dla polskiego bibliotekarstwa i kultury rocznicy WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę.


Na ekspozycję składają się wydawnictwa, statuty i inne dokumenty pochodzące ze zbiorów własnych Biblioteki, m.in. Statut SBP,  Informator organizacyjny SBP, a także serie wydawnicze i wydawnictwa SBP (Bibliotekarz, Przegląd Biblioteczny, Poradnik Bibliotekarza, Zagadnienia Informacji Naukowej).


Wśród eksponatów znajduje się również  medal "W dowód uznania" , który nadaje się osobom i instytucjom oraz Honorowa Odznaka SBP, którą mogą otrzymać osoby za wybitne osiągnięcia dziedzinie bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa oraz czytelnictwa.


Uzupełnieniem wystawy są dokumenty, zdjęcia, foldery, plakaty, ulotki reklamowe, zaproszenia, zdjęcia z Ogólnokrajowego Zjazdu Delegatów SBP organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie w dn. 19-20 czerwca 1976. Są to materiały unikatowe z regionalnych zbiorów Dokumentów Życia Społecznego.


Ekspozycję można zwiedzać od 22 maja do 4 lipca 2017 r. w holu głównym (parter i I piętro) WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!


Renata Dziepak

 

-----------------------------------------------------------

GALERIA

Wystawa malarstwa Marzeny Kałuży i Iwony Duracz - zaproszenie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Wypożyczalnia Muzyczna

zaprasza do obejrzenia


wystawy malarstwa

Marzeny Kałuży i Iwony DuraczWernisaż  wystawy odbędzie się 15 maja 2017 r. o godz. 18.00  
w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki do 27 maja br.  

 

Marzena Kałuża

Urodzona w Dębicy. Od 2013 studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Praca licencjacka obroniona w pracowni Malarstwa Monumentalnego prof. zw. Tadeusza Boruty. Obecnie studentka pierwszego roku Sztuk Wizualnych drugiego stopnia Wydziału Sztuki na UR.


Pierwiastkiem moich obrazów jest architektura, a dokładnie wnętrza, pomieszczenia, w których chce ukazać przede wszystkim grę światła i cienia. Ważnym elementem jest dziwna obecność człowieka w jego nieobecności na obrazie. Światło, które stanowi dla mnie nadzieję pomiędzy przestrzenią a miejscem, w którym w danym czasie się znajduję”.

 

 

Iwona Duracz                    

Urodzona w Mielcu. Od 2013 studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w Pracowni Malarstwa  prof. St. Białogłowicza. Autorka dwóch wystaw indywidualnych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. : (Mielec, Rzeszów, Tarnów, Kielce, Maleniec, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Przemyśl, Krosno, Lwów, Oradea, Koszyce). Jest uczestniczką plenerów malarskich.


Prezentowane prace to zapis mojego widzenia, wrażliwości i intuicji twórczej. Najważniejszym środkiem wyrazu w moich pracach jest plama kolorystyczna, linia oraz delikatna struktura, tkanka płaszczyzny, którą wypełniam kompozycję obrazu. Powstaje ona  w długim procesie szukania właściwej formy, dając tym samym głębszą istotę obrazu.

Martwe natury przedstawione w moich kompozycjach, zgeometryzowane i przedstawione w formie uproszczonej, zostały przetworzone w formę syntetyczną. Od kiedy maluję obraz przy pomocy aktywnego koloru i światła, chcę uzyskać wyraz pewnej zagadki, skupienia wewnętrznego.
Malowanie stało się dla mnie stanem kontemplacji - sam na sam z własnym obrazem. To chwila, w której mogę otworzyć własną wyobraźnię, indywidualne odczucia”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: