Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

13. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

28-11-2019

13. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki  

 

27 listopada w Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się kolejne, tym razem już 13. spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki, będące posumowaniem działalności Klubów w 2019 roku. W spotkaniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny uczestniczyło 75 bibliotekarzy z całego województwa.

 

Bibliotekarzy serdecznie powitała Pani Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała moderatorom podkarpackich DKK za prowadzenie Klubów, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych a także za propagowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym. 

 

Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów, które w roku 2019 wykazały się dużą aktywnością. Były to DKK działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii Nr 1 w Tarnobrzegu, w Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Przeworsku i w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Sieniawie. Moderatorom DKK: Annie Pałys, Halinie Jasnosz i Wioletcie Szewc, Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle Paperwhite 4.

 

Kolejnym punktem spotkania był wykład Rafała Grzeni, literaturoznawcy krytyka literackiego, dziennikarza pt. Literatura Bliskiego Wschodu – omówienie trendów, przegląd nowości. W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył tematykę współczesnej literatury krajów Bliskiego Wschodu, między innymi Turcji, Egiptu, Palestyny, Syrii. Wymienił najważniejszych twórców i ich znaczące utwory.

 

Następnie Małgorzata Mizyn z DKK w Cieszanowie, Katarzyna Żukowicz z DKK w Lubaczowie i Irena Szczypek z DKK w Chmielniku i w Zabratówce podzieliły się swoimi doświadczeniami ze spotkań w Klubach pt. Opowiem Wam o swoim Klubie. Okazuje się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają, toczą gorące dyskusje, piszą recenzje z przeczytanych książek, uczestniczą w spotkaniach autorskich i wydarzeniach bibliotecznych ale także pozyskują pieniądze na działalność Klubową podróżują, czy polecaja książki w radiu swoim rówieśnikom. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki, co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

 

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2019 r. oraz planach na 2020 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 105 Dyskusyjnych Klubów Książki, 58 dla dorosłych czytelników i 47 dla dzieci i młodzieży, w 49 bibliotekach różnego stopnia organizacyjnego: od biblioteki wojewódzkiej po wiejskie filie biblioteczne. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie  od 2007 roku, zyskał w 2019 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Komańczy, Narolu, Leżajsku - Giedlarowej, Rzepedzi. Dyskusyjne Kluby Książki poprzez swoją działalność wspierają rozwój czytelnictwa wszystkich grup wiekowych oraz promują dobrą literaturę. Dla Klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 100 nowych książek. Wyjątkowymi wydarzeniami w klubach są spotkania autorskie, na które czytelnicy czekają i starannie się przygotowują. Możliwość przedyskutowania z samym autorem problemów, jakie porusza w swoich książkach – to bezcenne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, z którego podkarpaccy Klubowicze bardzo chętnie korzystają. W 2019 roku odbyło się 66 spotkań z: Justyną Bednarek, Anną Bikont, Ewą Cielesz, Stefanem Dardą ,Cezarym Harasimowiczem, Jackiem Hugo - Baderem, Wojciechem Jagielskim, Joanną Jagiełło, Iwoną Kienzler, Jackiem Komudą, Marią Krasowską, Jarosławem Kretem, Andrzejem Kruszewiczem, Joanną Krzyżanek, Danielem de Latour, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Agnieszką Lis, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Marcinem Pałaszem, Renatą Piątkowską, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Filipem Springerem, Edytą Świętek, Małgorzatą Wardą, Karoliną Wilczyńską. Bibliotekarze przeprowadzili ok. 600 dyskusji, w których uczestniczyło ponad 4 000 osób.

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2020 rok, długopisy z logo DKK a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

 

Małgorzata Augustyn  

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: