Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

„Wokół literatury kobiecej – proza pisana przez kobiety i dla kobiet” - relacja

26-06-2019

25 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, seminarium „Wokół literatury kobiecej – proza pisana przez kobiety i dla kobiet”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny.

 

W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze i moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z podkarpackich bibliotek publicznych. Zebranych przywitała, Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno - Metodycznego , która równocześnie  przedstawiła program szkolenia.

 

Gościem seminarium była  dr hab. Bernadetta Darska z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, która przedstawiła  Między powieścią obyczajową a powieścią o zbrodni, czyli o tym, jak kryminałowi jest czasami blisko do literatury kobiecej.

 

Bernadetta Darska opowiadała o zależnościach między tzw. popularną literaturą kobiecą a literaturą kryminalną. Kontekstem były stereotypy w postrzeganiu literatury i zmieniające się reguły życia literackiego. Omówila również  działania promocyjne wydawnictw a także sylwetki  niektórych  "kobiecych" pisarek.

Warto było usłyszeć opinię eksperta na temat modnych, znanych i poczytnych książek polskich autorek, określanych mianem „kobiecych”. Dowiedzieliśmy się co tak naprawdę powoduje, że zdobywają one popularność wśród czytelników, w jaki sposób zwracają naszą uwagę obiecując miłe doznania dzięki zmyślnie zaprojektowanym okładkom.

 

Różne oblicza współczesnej literatury kobiecej przedstawiła  Małgorzata Augustyn koordynator wojewódzki DKK.

W trakcie prezentacji omówiła cechy „literatury kobiecej” a także gatunki po jakie najczęściej sięgają pisarki. Przedstawiła  Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”, która od 2012 roku przyznawana jest jedynie pisarkom. Na zwycięstwo mają szansę powieściopisarki, autorki opowiadań, poetki, reporterki, biografistki, autorki tekstów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Przypomniała nazwiska pisarek wyróżnionych tą nagrodą.

 

Spotkanie bibliotekarzy było doskonałą okazją do dyskusji na temat czytania „literatury kobiecej” w podkarpackich bibliotekach publicznych. Otóż okazało się, że zainteresowanie  „powieściami kobiecymi” jest ogromne i nie słabnie.

 

Szkolenie było częścią realizowanego projektu Dyskusyjne Kluby Książki w woj. podkarpackim w 2019

 

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK


 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: