Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

Jak pisać krytycznie? Dylematy, trudności, wątpliwości, rozczarowania” - warsztaty dla moderatorów DKK – relacja

29-05-2019

„Komu przyda się tekst krytyczny? Jak napisać taki tekst, by stał się krytyką konstruktywną? Czy krytyka to wyrażenie własnej opinii, czy może merytoryczne odniesienie do słabości przedmiotu krytyki?”– to tylko niektóre dylematy i wątpliwości, o których mówił Jarosław Czechowicz podczas warsztatów krytycznego pisania.

Warsztaty, z udziałem bibliotekarzy – moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim, odbyły się 4 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej w WiMBP w Rzeszowie.

 

Tekst krytyczny – jak podkreślał prowadzący – nie powinien zniechęcać do sięgnięcia po opisywany utwór, ale powinien być punktem wyjścia do dalszego krytycznego odbioru, „powinien wzbudzać krytyczną ciekawość odbiorcy”.

Bibliotekarze otrzymali również kilka wskazówek, czego unikać w tekście krytycznym – m.in. „złośliwości, dygresji mających usatysfakcjonować piszącego, ale niewiele dających czytelnikowi, zbytniej pewności siebie, powtarzania argumentów innych krytykujących”.

 

Jarosław Czechowicz, prowadząc warsztaty, opierał się przede wszystkim na swoich wieloletnich doświadczeniach w pisaniu tekstów krytycznych. Od dwunastu lat prowadzi blog „Krytycznym okiem” http://krytycznymokiem.blogspot.com/, jest niezależnym recenzentem, autorem książek: „Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem”, „Poza napisanym” i „Toksyczność”.

 

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów musieli sami zmierzyć się z napisaniem tekstu krytycznego - według wytycznych z wykładu - z ostatnio przeczytanej książki. Każda z wypowiedzi, przygotowana przez bibliotekarzy, otrzymała merytoryczną ocenę prowadzącego warsztaty, ale także wywołała dyskusję wśród pozostałych uczestników warsztatów.

 

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewodzki DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: