Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

Warsztaty moderatorów DKK - relacja

29-05-2019

Dobre książki i ich znaczenie w życiu dzieci i młodzieży - to pytanie było tematem spotkania bibliotekarzy prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki.

 

28 maja 2019 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie, w ramach realizacji Programu Dotacyjnego Instytutu Książki „Dyskusyjne Kluby Książki”, odbyły się warsztaty „Literatura dla dzieci i młodzieży we współczesnym świecie”.

 

W szkoleniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny udział wzięli bibliotekarze prowadzący Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i młodzieży w woj. podkarpackim.

Spotkanie otworzyła i uczestników przywitała Pani Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która przypomniała o istotnej roli książki i czytania w działalności bibliotecznej. Pasję do czytania książek należy kształtować od najmłodszych lat. To bibliotekarze, bardzo często, mają wpływ na rozwój czytelniczy dzieci i młodzieży.

Warsztaty prowadziła Anna Maria Czernow – badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, prezeska Polskiej Sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. W ramach zajęć warsztatowych prowadząca poruszyła trzy istotne zagadnienia:

1.Klasyka dzisiaj: rozmowa dotyczyła książek starych, kanoniczych, lektur szkolnych i tego, jak się czytają dzisiaj, jakie problemy i wyzwania rodzi spotkanie starego tekstu literackiego z obecną rzeczywistością "tu i teraz".

2.Fantastyka dla młodych - fenomen popularności: zastanawialiśmy się nad tajemnicą popularności fantastyki wśród młodych odbiorców oraz nad tajemnicą niechęci do fantastyki prezentowanej przez odbiorców dorosłych, a także nad tym jaką diagnozę fantastyka dla niedorosłych stawia naszej rzeczywistości.

3.Obraz w książce, czyli picturebooki: rozmowa przebiegała wokół znaczenia obrazu  w książce dla dzieci. Ilustracja jest nośnikiem tak samo jak treść, obraz może być jednak również samoistną informacją bez warstwy tekstowej. Zastanawialiśmy się nad „obiektywnością” jakości sztuk wizualnych oraz równości w odbiorze książek obrazkowych między dzieckiem a dorosłym.

 

Uczestnicy warsztatów poznawali także listą bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej Anny Marii Czernow.

 

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: