Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

12. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

02-12-2018

12. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

 

30 listopada  2018 roku w sali konferencyjno-widokowej Hotelu Rzeszów odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny doroczne spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki. Było to juz 12. spotkanie  posumowujące działalność Klubów.

 

Gości powitała Pani Barbara Chmura Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała moderatorom podkarpackich DKK za prowadzenie Klubów, zaangażowanie w rozwój  i popularyzcję czytelnictwa w środowisku lokalnym.  

 

Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów działających w: Miejskiej Bibliotece Publicznej Cieszanowie, Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Lubaczowie i Bibliotece Publicznej w Zabratówce; moderatorom DKK: Małgorzacie Mizyn, Katarzynie Żukowicz i Irenie Szczypek Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle 3.

 

Następnie Marzena Midura z DKK w Strzyżowie, Joanna Zygmunt z DKK w Leżajsku i Marcelina Janisz z Hanną Szafrańską z DKK w Rzeszowie podzieliły się swoimi obserwacjami i doświadczeniami ze spotkań w Klubach pt. Opowiem Wam o swoim Klubie. Okazuje się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają, ale także toczą gorące dyskusje a także piszą recenzje z przeczytanych książek. Chętnie dzielą się swoimi refleksjami, przeżyciami, uczestniczą w spotkaniach autorskich, wydarzeniach bibliotecznych, targach książki.

Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by  wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki.

    

Kolejnym punktem spotkania był wykład Jarosława Czechowicza, krytyka literackiego, autora bloga "Krytycznym okiem" pt. Ważne i najważniejsze -  najciekawsze polskie powieści XXI wieku. Subiektywny przegląd.Autor przedstawił i omówił 12 książek. Były to: Drobne szaleństwa dnia codziennego Kai Malanowskiej,  Manekiny Karola Maliszewskiego,  Rantis Aidy Amer,  Studnia Grzegorza Filipa,  Persymona Katarzyny Maicher,  Szum Magdaleny Tulli,  Podkrzywdzie Andrzeja Muszyńskiego,  Inna dusza Łukasza Orbitowskiego,  Rdza Jakuba Małeckiego, Tylko Lolka Jarosława Kamińskiego, Tłuczki Katarzyny Wiśniewskiej i Drzazgi Joanny Bartoń.

 

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2018 r. oraz planach na 2019 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK.

 

 W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 100 Dyskusyjnych Klubów Książki, 54 dla dorosłych osób i 46 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2018 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Woli Rafałowskiej, w Woli Zgłobieńskiej, Zasowie i Żołyni. Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania z pisarzami i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 180 książek i zorganizowano 60 spotkań autorskich z: Katarzyną Boni, Elżbietą Cherezińską, Ewą Cielesz, Wiesławem Drabikiem, Barbarą Gawryluk, Magdaleną Grzebałkowską, Katarzyną Enerlich, Joanną Fabicką, Jackiem Hugo - Baderem, Jackiem Komudą, Barbarą Kosmowską, Marią Krasowską, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Krystyną Mirek, Tomaszem Samojlikiem, Małgorzatą Strękowską - Zarembą, Pawłem Wakułą, Małgorzatą Wardą. Bibliotekarze przeprowadzili 583 dyskusje, w których uczestniczyło ponad 4 000 osób, statystyka DKK wygląda imponująco. Przedstawiła także plany DKK na 2019 rok.

 

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2019 rok a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.  

 Małgorzata Augustyn

 

https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/18235/przybywa-dyskusyjnych- klubow-ksiazki-na-podkarpaciu

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: