Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

„Różne oblicza współczesnej powieści historycznej"

17-10-2018

„Różne oblicza współczesnej powieści historycznej" - seminarium dla bibliotekarzy z województwa podkarpackiego

 

16 października 2018 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, seminarium „Różne oblicza współczesnej powieści historycznej” zorganizowane przez Dział Instrukcyjno Metodyczny.W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze i moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z podkarpackich bibliotek publicznych, których przywitała Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

 

W pierwszej części seminarium z bibliotekarzami spotkała się Elżbieta Cherezińska kobieta niezwykła. Wielka pasjonatka historii średniowiecza i tytan pracy, a zarazem kobieta ciepła i życzliwa. Choć pisarka z wykształcenia jest teatrologiem, jej pasja historyczna i lekkie pióro poprowadziły jej losy zawodowe w kierunku tworzenia poczytnych powieści inspirowanych dziejami Polski Piastów.

 

Spotkanie rozpoczęła od zaprezentowania książki Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, opowiadającej dzieje getta łódzkiego. Powieść powstała dzięki przypadkowemu spotkaniu pisarki i syna Etki Daum w pociągu  z Kołobrzegu do Warszawy.

 

Elżbieta Cherezińska  potrafi długo pracować i studiować teksty źródłowe, by jej książki wolne były od błędów rzeczowych i jak najlepiej oddały realia epoki. Jak podkreśla, średniowiecze jest jej szczególnie bliskie, bo błędem jest myślenie o średniowieczu jako o epoce ubogiej i ciemnej.

W dalszej części spotkania z bibliotekarzami pisarka opowiedziała o swoich zainteresowaniach. Wspomniała o córce Mieszka I i Dobrawy, siostrze Bolesława Chrobrego – Świętosławie, która została królową Szwecji i Danii, czy o stosunkach rodzinnych wśród najdawniejszych Piastów. Te wątki i postaci stanowią osnowę jej powieści historycznych.

 

Po spotkaniu pozowała do wspólnego zdjęcia z bibliotekarzami, wpisywała dedykacje i autografy w książkach.

 

Przegląd powieści historycznych XXI wieku „Warto czytać, warto polecać” przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W trakcie prezentacji przypomniała cechy dobrej powieści historycznej. Szczegółowo omówiła autorów i ich utwory historyczne czytane w ostatnim czasie w podkarpackich bibliotekach i Dyskusyjnych Klubach Książki.

 

Spotkanie z bibliotekarzami było doskonałą okazją do dyskusji na temat czytania powieści historycznych w podkarpackich bibliotekach publicznych.

 

Szkolenie było częścią realizowanego projektu Dyskusyjne Kluby Książki w woj. podkarpackim w 2018 roku.

 

Małgorzata Augustyn

koordynator wojwódzki DKK

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: