Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Komunikaty

11. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

03-12-2017

30 listopada w sali marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się kolejne, tym razem już 11. doroczne spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki będące posumowaniem działalności Klubów w 2017 roku. Mimo niesprzyjającej pogody przybyła liczna, bo 70 osobowa grupa bibliotekarzy. Gości powitała Pani Barbara Chmura Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała moderatorom podkarpackich DKK za prowadzenie Klubów, zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i przypomniała o istotnej roli książki i czytania w działalności bibliotecznej i klubowej.

 

Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów działających w: Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Lesku, Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Mielcu i Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie; moderatorom DKK: Joannie Krawczyk, Marcie Nowakowskiej i Marzenie Midurze Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle 3.

 

Następnie moderatorzy DKK wysłuchali wykładu „Fala ze Skandynawii. Co warto czytać, a co ze spokojem pominąć" Pani Justyny Czechowskiej, tłumaczki literatury szwedzkiej i norweskiej. W swoim ciekawym i bogatym w informacje wystąpieniu przedstawiła najważniejsze dzieła i najważniejszych twórców skandynawskich. Zaczęła od polskich powieści ze Skandynawią w tle potem był skandynawski reportaż, powieść obyczajowa, kryminał i thriller. Szczegółowo omówiła twórczość Henninga Mankella mistrza kryminału zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Na koniec wykładu przedstawiła „perełki” literatury skandynawskiej i poleciła książki przez siebie tłumaczone.

 

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Republika czytających ludzi”, który został zrealizowany w bieżącym roku przez krakowski oddział TVP3. Ekipa filmowa odwiedziła kilka miejscowości, w których działają kluby, aby wysłuchać opowieści osób w różnym wieku, których  łączy czytelnicza pasja. W filmie głos zabierają m.in. klubowicze z Działdowa, Skalbmierza, Pabianic, Dąbrowy Tarnowskiej, Lublina i Gdańska. Celem filmu jest promocja programu DKK oraz prezentacja wybranych Klubów i różnych form promocji książki i czytelnictwa.

 

Halina Krzych z MiPBP w Kolbuszowej podzieliła się swoimi obserwacjami i doświadczeniami ze spotkań w Klubach  z cyklu Opowiem Wam o swoim Klubie. W prezentacji multimedialnej przedstawiła działalność DKK w Kolbuszowej i Filii w Bukowcu. Klubowicze nie tylko chętnie czytają książki, ale także toczą gorące dyskusje i spory literackie. Dzielą się swoimi refleksjami, przeżyciami, uczestniczą w spotkaniach autorskich, wydarzeniach bibliotecznych, targach książki i wycieczkach krajoznawczych. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by podpatrzeć dobre praktyki co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

 

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2017 r. oraz planach na 2018 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonuje 95 DKK, 57 dla dorosłych i 38 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2017 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Chmielniku, Hermanowej, Przedborzu i Zarzeczu. Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania autorskie i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 340 książek i zorganizowano 65 spotkań autorskich z: Krystyną Czerni, Wiesławem Drabikiem, Magdaleną Grzebałkowską, Agnieszką Grzelak, Wojciechem Jagielskim, Anną Janko, Roksaną Jędrzejewską - Wróbel, Joanną Jodełką, Grzegorzem Kasdepke, Barbarą Kosmowską, Marią Krasowską, Angeliką Kuźniak, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Andrzejem Mellerem, Krystyną Mirek, Joanną Olech, Andrzejem Pilipiukiem, Olgą Rudnicką, Moniką Sznajderman, Agatą Tuszyńską, Pawłem Wechterowiczem, Magdaleną Witkiewicz, Magdaleną Zimny – Louis. Omówiła także plany DKK na 2018 rok.

 

Na zakończenie spotkania Barbara Wójcik z DKK w Ustrzykach Dolnych przedstawiła relację ze szkolenia moderatorów DKK, które odbyło się w Warszawie 9 i 10 listopada.

 

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2018 rok a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

 

Małgorzata Augustyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: