Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Spotkanie młodzieżowego DKK

23-11-2010

W dniach 17-18 11. 2010 r. w ramach współpracy PiMBP i Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się dwa spotkania nowopowstałego Dyskusyjnego Klubu Książki. Do klubu przystąpiła klasa VI „n” wraz z polonistką panią mgr Beatą Tkacz ( w planie zajęcia z grupą gimnazjalistów z kl. III „b” również uczniów pani B. Tkacz).
Zajęcia odbywają się w ramach dodatkowych zajęć języka polskiego, na które uczniowie uczęszczają w dwóch grupach 10 i 14 osobowej. Na obydwóch spotkaniach zarówno w jednej jak i w drugie grupie uczestnikom zostały zaprezentowane zasady działania DKK. W ramach dyskusji uczniowie wypowiadali się na temat czytania oraz ostatnio przeczytanych książek w tym lektur (Ten obcy- lektura w kl. VI). W ramach zachęty do czytania zostały im zaprezentowane książki z różnych gatunków powieści dla młodzieży. Nie były to jednak książki współczesne, lecz książki „ z ubiegłego wieku” , a nawet starsze (np. książki autorstwa K. Maya). Wychodzimy z założenia, że o książkach współczesnych mówi się dużo. Zazwyczaj przychodząc do biblioteki zaglądamy na półkę, na której leżą piękne , nie zniszczone kolorowe NOWOŚCI, natomiast książki starsze, kiedyś tak chętnie czytane przez nas leżą na półkach nadgryzione zębem czasu i wielokrotnym czytaniem, przegrywając z nowościami w pięknych i kolorowych okładkach.Obecnie ukazanie się kolejnych pozycji na rynku poprzedzone jest głośną kampanią reklamową i niekiedy uroczystą premierą (np. wszystkie akcje związane z wydawaniem kolejnych części Harrye’ go Pottera), natomiast o książkach starszych mniej się wspomina i w zasadzie nie ma ich wznowień.
Spośród zaprezentowanych książek uczniowie wybrali do przeczytania książki z serii Straszne Historie, Nowe Przygody Mikołajka, udało się nam również polecić pozycję z serii Winnetou oraz Zorrro jeździec w masce. Wśród propozycji nie mogło również zabraknąć zapomnianej obecnie książki Marii Kownackiej i Kazimierza Garstki Na tropach węża eskulapa związanej z naszym regionem.


 „W pustyni i w puszczy”

Tematem powieści jest podróż po Afryce dwojga dzieci, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, których porwali Beduini.
Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku.
Wydarzenia mają miejsce na kontynencie afrykańskim w państwach: Egiptu, Nubi, Zanzibar i Ugandy.
Pisarz zadbał o przedstawienie egzotyki Czarnego Lądu. Opisał niezwykłe zjawiska przyrodnicze: burzę piaskową „śpiewające piaski”, fatamorganę. Przedstawił też pejzaże Afryki. Nie zapomniał o rdzennych mieszkańcach tego kontynentu, Murzynach. Opisał ich niezwykłe stroje, obyczaje, wierzenia. Dzięki temu powieść jest bardzo interesująca. O wydarzeniach opowiada narrator wszechwiedzy, prowadzi narrację w trzeciej osobie.
„W pustyni i w puszczy” to powieść przygodowa. Głównymi bohaterami są Staś oraz Nel. Bohaterzy w trakcie podróży nabierają nowych umiejętności, spotykają nowych ludzi. Zakończenie jest pomyślne dla bohaterów.
Ta książka jest ciekawa i interesująca.
Polecam ją do przeczytania !!!

Pamela Bulwan
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: