Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

O książkach Kornela Makuszyńskiego oraz o komiksach

16-12-2010

W dniach 16-17. 2010 odbyły się dwa spotkania DKK w klasie VI n. Tym razem rozmawialiśmy o książkach Kornela Makuszyńskiego oraz o komiksach.
Kornel Makuszyński jest autorem książek zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Z młodzieżówki chyba najbardziej znane Szaleństwa panny Ewy , Panna z Mokrą głową , Szatan z siódmej klasy czy Przyjaciel wesołego diabła. Z książek dla dzieci natomiast znamy
O dwóch takich co ukradli księżyc, oraz pisane w formie komiksów Przygody Małpki Fiki-Miki oraz oczywiście cała seria przygód Koziołka Matołka.
Przeglądanie twórczości Kornela Makuszyńskiego , a zwłaszcza jego twórczości dla dzieci dało nam pretekst do przyjrzenia się historii komiksów, które jak się okazuje znane były już w XVIII wieku – choć ich historia sięga głębiej (podobno jednym z prekursorów gatunku był znany nam człowiek renesansu Leonardo Da Vinci, który pierwszy usiłował łączyć słowo pisane z rysunkiem).
Komiks jako nowy gatunek artystyczny wykształcił się XIX wieku z ilustrowanych felietonów i historyjek ilustrowanych obrazkami ukazujących się w prasie. Na przestrzeni dziejów przechodził różne koleje losów – od ogólnie dostępnych do zakazanych (wydawanych w wydawnictwach podziemnych) oraz ponownie dostępnych, których triumfalny powrót do obiegu stał się hitem czytelniczym na całym świecie.
Zarówno dzieci jak i młodzież chętnie sięgają do komiksów. Jedni lubią je za to, że są krótkie w treści, a obrazek jest jej uzupełnieniem, inni natomiast sięgają do komiksów, ponieważ nie ma innej wersji ich ulubionej pozycji (np. przygody Asterixa, Batmana lub Spidermana, czy też z naszego podwórka Tytus, Romek i A’tomek)

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: