Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lubeni

Aravind Aviga: "Biały tygrys"

23-03-2010

"Biały tygrys" - powieść Aravinda Aviga, która w 2008 r. zdobyła nagrodę Brookera - to książka którą przeczytałyśmy i nad jej problematyką rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania w ramach DKK.


Główny bohater Balram Hawai pochodzi z zapomnianej przez świat indyjskiej wioski. Szuka swojego celu w życiu za wszelką cenę do niego dążąc. Odnajduje drogę do sukcesu, pnie się po drabinie społecznej. Za wszelką cenę pragnie przerwać społeczne kajdany i zmienić swoje, zapisane w przynależności kastowej przeznaczenie. Czy musiał zabić? Czy musiał ukraść? Czy jest szczęśliwy? – oto pytania, które prowokowały czytelniczki do dyskusji.


Obserwować tutaj możemy mentalność Hindusów – będącą przyczyną wielu nieporozumień. Autor pokazuje kulisy funkcjonowania świata Indii pogrążonego w łapówkarstwie, mało czytelnych zagraniach. Pokazuje świat biznesu i rządzące nim mechanizmy.


Sięgając po lekturę mówiącą o Indiach spodziewać można się było opisów magicznego świata baśni nasyconego intensywnym aromatem girland z nagietka, romantycznej miłości, zmysłowych kobiet. Jednak nie. Tutaj czytelnik znajduje ubóstwo, głód, brud, zezwierzęcenie i wszechogarniającą ciemność. Powieść Aviga opowiada o tym co wyłania się z owej ciemności - będącej zarazem nauczycielką życia. Była to książka bardzo ciekawa i zadająca wiele egzystencjalnych pytań na które próbowałyśmy odpowiedzieć.

 

Miłośników ciekawej literatury zapraszamy na kwietniowe spotkanie 19.04.2010 /poniedziałek/ godz. 17.00 jak zwykle w GBP. Czytamy powieść "Ktoś we mnie" autorstwa Sarah Waters.

Wiesława Piekarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: