Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Angelika Kuźniak: "Marlene"

22-02-2010

W dniu 22 lutego 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Leżajsku. Tym razem czytelniczki dzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książki „Marlene”  pióra Angeliki Kuźniak – dwukrotnej laureatki nagrody Grand Press za najlepszy reportaż prasowy. „ Marlene” nie jest zwykłą biografią bardzo znanej gwiazdy filmowej Marleny Dietrich. Nie ukazuje bowiem życia aktorki od narodzin do śmierci i nie powiela znanych faktów z jej życia.

 

Autorkę „Marlene” interesowały szczególnie trzy sprawy: dwukrotna wizyta wielkiej gwiazdy w Polsce (w latach 60. ubiegłego wieku), stosunek Niemców do aktorki ( a wielu Niemców nie mogło wybaczyć Marlenie Dietrich, że nie poparła Hitlera, wyjechała z kraju i w czasie wojny śpiewała dla amerykańskich żołnierzy) oraz ostatnie lata życia Dietrich i jej zmagania z chorobą. Punktem wyjścia do napisania tej swoistej biografii staje się pożółkła kartka z jednego z notesów Marleny Dietrich z kilkoma polskimi nazwiskami - w tym Zbigniewa Cybulskiego. Notes ten znalazł się wśród 25 ton rzeczy będących wcześniej własnością aktorki ( a są wśród nich stroje, bilety, meble ale również szmaty do podłogi, rolki papieru toaletowego i niedopałki, a także egzotyczne ptasie pióra szmuglowane przez granice....).


Angelika Kuźniak spędziła niezliczone godziny w berlińskim muzeum ( gdzie trafiły wspomniane wyżej rzeczy), zapoznając się z dokumentami pozostawionymi przez Dietrich, rozmawiała – osobiście, telefonicznie bądź listownie – z ludźmi, którzy współpracowali z niemiecką aktorką i piosenkarką.

 

Autorka oddaje głos także osobom bliskim Marlenie Dietrich - jej córce i wnukowi. Przywołuje listy fanów i przeciwników artystki, dociera do wspomnień, listów, notatek i zapisków w kalendarzach i nigdy niepublikowanych dziennikach Dietrich ( a z nich cytuje np. zapiski o pogodzie i kursach walut). Z tej niezwykłej biografii wyłania się portret wielkiej gwiazdy i damy, surowej i rygorystycznej perfekcjonistki dbającej o każdy detal, kobiety inteligentnej, świadomej swej wartości, choć ze skłonnościami do fanaberii .

 

W opinii klubowiczek „ Marlene” jest ciekawą, bo bardzo oryginalną biografią, zawierającą mnóstwo nieznanych szczegółów z życia „ Błękitnego Anioła”, pozwalającej inaczej spojrzeć na życie tej fascynującej kobiety.


Anna Lasek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: