Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Spotkanie z Bartłomiejem Rychterem

02-03-2010

Trzecia rocznica powstania Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku miała uroczystą oprawę.


2 marca 2010 roku, członkinie lokalnego klubu pojechały do Zagórza na spotkanie z Bartłomiejem Rychterem - autorem dwóch poczytnych książek: Kursu do Genewy  oraz najnowszej powieści Złotego Wilka.
Pisarz okazał się niezwykle ciepłym i miłym człowiekiem, niepozbawionym skromności i zdrowego rozsądku. Z wielkim zainteresowaniem słuchałyśmy opowieści o kulisach powstania obu książek, oraz o częściowo odsłoniętych przez autora arkanach swojego warsztatu pisarskiego.


Myślę, że powodem do dumy jest fakt, że nasz krajan staje się tak poczytnym autorem powieści, w których opisuje czytelnikom nasz region, zwyczaje oraz mentalność mieszkających tutaj ludzi. W Złotym Wilku nie ucieka od trudnych tematów i nie wystawia laurki. Pokazuje zarówno złe jak i dobre strony życia ludzi zamieszkujących ten teren. I chociaż powieść jest w całości wytworem wyobraźni autora, to jednak barwne opisy Sanoka z przełomu XIX i XX wieku poparte są badaniem archiwalnej dokumentacji.


Czytelnik, który zna Sanok z czasów współczesnych, nie ma najmniejszego kłopotu z wyobrażeniem sobie Sanoka z przeszłości, a plastyka opisów pozwala przenieść się nam do tamtych miejsc wraz z bohaterami książki.


Pan Bartłomiej ze znawstwem opisuje środowisko żydowskie, zepsucie bogatych mieszczan oraz codzienną walkę o przeżycie plebsu, przy czym każdy z bohaterów to osoba z krwi i kości, mająca własną osobowość, marzenia i pragnienia. Nie ma jednak sensu opisywać każdego z bohaterów z osobna, niech książka sama się obroni.


Na tle dramatów każdego z bohaterów rysuje się zagadka kryminalna. Sama zagadka jest skomplikowana i czytelnik nie ma szans na odgadnięcie prawdziwej tożsamości mordercy. Przez to właśnie książka ta jest inna od wszystkich. Jej świeżość i wielowątkowość sprawia, że po przeczytaniu ostatniej strony w czytelniku zostaje niedosyt i ogromny żal że to już koniec…


Joanna Krawczyk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: