Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kołaczycach

Dorota Katende: "Dom na Zanzibarze"

25-11-2010

W dniu  25 listopada 2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kołaczycach  odbyło się  kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Tym razem klubowicze rozmawiali na temat książki  Doroty Katende : "Dom na Zanzibarze".

 

receznzja 

 „Dom na Zanzibarze” to przede wszystkim historia autorki , Doroty Katende, kobiety niezwykłej, która miała odwagę iść za swoimi marzeniami, zmieniać swoje życie. A nie było ono łatwe : dwa nieudane małżeństwa, trójka dzieci, kolejne biznesy, które rozkwitały i upadały. Momentem zwrotnym w jej życiu była , kupiona jesiennym popołudniem w antykwariacie, książka Karen Brixen: Pożegnanie z Afryką . Pod jej wpływem (a wcześniej filmem i opowieści przyjaciółki o wyprawie do RPA) zaczęła marzyć o Afryce i pojechała na standardową wycieczkę do Kenii. Na kolejne safari pojechała już sama z masajskim przewodnikiem i wtedy zrozumiała, że należy do ludzi, którzy rodzą się z Afryką w sercu. Odtąd poświęcała się swej pasji , założyła biuro podróży organizujące wyjazdy na Safari i na zachwycającą rajską wyspę. Zbudowała dom na Zanzibarze. Mówi o sobie : „ jestem szczęśliwa”.W książce znajdujemy opisy afrykańskiej przyrody ; niezwykłych kolorów ,zapachów, smaków , pejzaży i wrażeń ze spotkań „oko w oko z dzikimi zwierzętami. Sporo miejsca Dorota Katende poświęca mieszkańcom Czarnego Lądu ,spotkaniom z „Innymi” (wg określenia Kapuścińskiego). Przebywała nie tylko w ośrodkach turystycznych, ale spędziła też tydzień w wiosce masajskiej , z dala od cywilizacji, a w końcu zamieszkała wśród nich w domu na Zanzibarze i ma męża Zanzibarczyka.Nie idealizuje Afrykańczyków, ani nie patrzy na nich z wyższością, szanuje ich odmienną kulturę. Książka zawiera przesłanie dla nas wszystkich : "Chodzi o to , by nie przespać swojego życia , aby otworzyć oczy i zobaczyć świat takim, jakim go nam Pan Bóg daje naprawdę” i jest to nie tylko zachęta do egzotycznych podróży.

 Janina Sienicka
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: