Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kołaczycach

Artur Domosławski: "Kapuściński non-fiction"

27-04-2010

Dnia 27.04.2010 r. odbyło sie kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Kołaczycach. Uczestnicy dyskutowali o nowej książce Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction”.

Danuta Wójcik

 


Recenzja uczestnika spotkania:

 

Książka jest biografią, zmarłego w 2007 roku, mistrza reportażu literackiego Ryszarda Kapuścińskiego.
Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy przy lekturze, to bogaty materiał ikonograficzny jaki zebrał autor. Znalazły się w niej wywiady z rodziną Kapuścińskiego (żoną i siostrą), znajomymi pisarza z różnych okresów jego życia i świadkami opisywanych przez niego wydarzeń. Domosławski w swojej książce często odwołuje się do twórczości Kapuścińskiego, jej opracowań i recenzji. Nie pominął również zamieszczanych przez reportera materiałów w „Biuletynie Informacyjnym PAP”. Autor korzystał z prywatnego archiwum Kapuścińskiego, a także z IPN-owskich materiałów o nim.
Książka dostarcza wielu informacji na temat życia reportera, co stanowi jej główny walor poznawczy. Kapuściński niewiele mówił o sobie i pamięta się go jako miłego, sympatycznego i spokojnego człowieka. Szerszy opis cech mistrza, a głównie drobnych dziwactw i słabości, nie powoduje jego ośmieszenia, lecz przeciwnie, czyni go bardziej ludzkim i bliższym czytelnikowi.
Nie z wszystkimi przedstawionymi przez autora wywodami i opiniami się zgadzam. Niektóre z nich wydają się być mocno kontrowersyjne. Nie na miejscu wydają się także informacje o podbojach miłosnych Kapuścińskiego i jego kłopotach z córką. Sporo jest w książce nudnawych i prowadzących donikąd dywagacji.
Sprawy lustracyjne pominę milczeniem. Sądzę, że w Polsce (i aktualnie poza jej granicami) przebywa o wiele więcej bardziej "zasłużonych" rodaków, odpowiedzialnych za umacnianie władzy ludowej w PRL-u. Nie niepokojeni mają się całkiem dobrze i żadna lustracja ich nie dotyka. Zastępczo tarmosi się tylko płotki. Książka, z uwagi na bogactwo faktów, warta przeczytania. Polecam.

 

Jacek Budzik
DKK w Kołaczycach

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: