Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kołaczycach

Agata Tuszyńska: "Ćwiczenia z utraty"

23-04-2010

„Rak nie wyrok”. Dla ukochanego Agaty Tuszyńskiej, Henryka Dasko, był to wyrok. Lekarze nie pozostawili złudzeń. Z glejakiem mózgu pacjenci przeżywają najwyżej 2 lata. A jednak obydwoje podjęli heroiczną walkę o ocalenie.


Jak zmierzyć się z największym doświadczeniem egzystencjalnym, jakim jest cierpienie i odchodzenie ukochanego człowieka niedawno pełnego twórczej energii, z którym miało się nadzieję zestarzeć?
„Opuściły mnie słowa i zawiodły. Rozpacz była niema”. Mądry rabin radził: „Pisz o pustce, o bezsilności i uldze jaką niesie płacz. Opisz płacz”.
Agata Tuszyńska rozpoczyna swoje „ćwiczenia z utraty” od 23 marca 2004 r. a kończy 16 września 2006 r. Opisuje kolejne etapy choroby, które zmieniają fizycznie i psychicznie człowieka. Pisze o tym powściągliwie, wiele przemilcza. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami, z których wyłania się portret niezwykłego człowieka: błyskotliwy umysł, biznesmen, miłośnik książek, poezji (znał setki wierszy w kilku językach).


Motywem przewodnim są strofy Simonowa: „żdi mienia, tolko oczeń żdi”.


Miłość bohaterki nie ocaliła ukochanego, ale ocaliła pamięć o nim. Wierne trwanie pomogło mu z godnością dojść do kresu. Pomogli przyjaciele (refleksja: „Wszystko co dobre, co pozwala nam przetrwać, dają nam przyjaciele”). Przyjeżdżali do Kanady ze wszystkich stron świata, wypełniali dom swoją czułą obecnością. Dawali namiastkę normalnego życia, spełniali życzenia Henryka (najbardziej wzruszające jest jego pożegnanie z Polską).
Ostatnie dni pozostali sami. I wielka cisza...


„Ćwiczenia z utraty” Agaty Tuszyńskiej to mądra książka o sprawach dotyczących każdego z nas, bo jak powiedział Rilke: ”I tak żyjemy żegnając się wiecznie”.

 

 

Janina Sienicka
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: