Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kołaczycach

Andrzej Stasiuk: "Taksim"

23-02-2010

Dnia 23.02.2010 r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołaczycach, odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyli w nim czytelnicy naszej biblioteki. Dyskutowano o powieści Andrzeja Stasiuka "Taksim".


"Taksim" A.Stasiuka odebrałam jako utwór wielowarstwowy. Odniesienia geopolityczne , socjologiczne, a nawet historiozoficzne i egzystencjalne, podkreślają bogactwo myśli i sądów. Ruchomość czasu /i jego przemieszczanie / - od przeszłego do teraźniejszego po prorocze jutro - sprawia , że odbiorca ma możliwość jednoczesnej analizy i syntezy zjawisk , jakie dotknęły / i dotykają / określony region Europy - / a może i świata /.


Bohaterowie ” zanurzeni“ w rzeczywistości pokazują ją bez retuszu, z osobistym doświadczeniem , zaangażowaniem , a nawet przymusem. Można pokusić się o odwrócenie sytuacji – to rzeczywistość tworzy człowieka. Jest ciemiężna, twarda, nie ma litości dla słabych, niezaradnych.


Dlatego bohaterowie - mimo wielu talentów, wrażliwości, przenikliwości, inteligencji – egzystują, trwając poza nawiasem prawdziwego życia i są "w drodze". W drodze do własnego domu, pieniędzy, miłości.


Snują wciąż nowe plany /chcą prześcignąć własny los, pokonać totalną nędze / - są bardzo samotni i skazani na klęskę. A rachityczna przyroda nie może ukoić ich dusz.

 

Książka Stasiuka to sonda w przyszłość – ukochanie tandety, pozłoty, świata rzeczy i zabawek - doprowadzą do bylejakości życia, zaniku wszelkiej wartości, triumfu materii nad duchem. Jednym słowem – zagłady.

Jadwiga Matuszewska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: