Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kłyżowie

Agnieszka Tyszka: "Czego uszy nie widzą"

28-05-2010

W majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Kłyżowie uczestniczyło dziewięć klubowiczek, które dyskutowały o książce bardzo przez nas lubianej autorki – Agnieszki Tyszki „Czego uszy nie widzą”.
W rodzinie Brodzików nastała bardzo nietypowa sytuacja rodzinna, ponieważ mama wyjechała na dość długą delegację, a tata wiedzie żywot pustelnika poza domem rodzinnym. Wobec takiej sytuacji trzema siostrami: najstarszą Karoliną, średnią Misią i najmłodszą Zuzią zajmie się wymagający i wielbiący dyscyplinę dziadek Melchior Brodzik. Czy nawiąże się nić porozumienia między wnuczkami i dziadkiem do powrotu rodziców? Aby się o tym przekonać zachęcamy do przeczytania tej książki.

Na uwagę zasługuje bardzo ciekawa koncepcja dziadka Melchiora związana z jego „komunikacją” z wnuczkami oraz zaprowadzaniem porządku w domu. Otóż umieścił on w domu korkową tablicę z napisem INFORMATOR DOMOWY a tuż pod nim hasło: SŁOWO NA KAŻDY DZIEŃ, a pierwszy jego wpis brzmiał: JAK NIE MA W DOMU CHŁOPA, ZGŁUPIEJE I PENELOPA. Siostry przez cały dzień zastanawiały się nad znaczeniem tego zdania a przede wszystkim, o co chodziło dziadkowi. Misia stwierdziła, iż dziadek uważa, że „ obecność pierwiastka męskiego pod tym dachem jest gwarancją naszego zdrowia psychicznego”. Zapytany przez wnuczki, o co chodzi z tymi tekstami na tablicy powiedział, że jest to przysłowie i będzie je zamieszczał, ponieważ w każdym jest jakaś cenna myśl, a służyć one będą ogólnemu rozwojowi intelektualnemu ku rozrywce i codziennym rozmyślaniom. I tak rozpoczęła się między nimi potyczka na przysłowia. Następnego dnia dziadek napisał: POZNAĆ PO SŁOWIE, CO KTO MA W GŁOWIE, na co Karolina odpisała NIE KAŻDA GŁOWA SIWA MĄDRĄ BYWA.

Zainspirowane tym pomysłem postanowiłyśmy „opisać” całą postać człowieka od stóp do głowy przysłowiami.

Książka bardzo podobała się klubowiczkom ze względu na te jak stwierdziły „mądre przysłowia”, miłą i dowcipną atmosferę książki, mądre przemyślenia oraz ciekawy pomysł okładki i tytułu.

Justyna Marchut


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: