Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Straszydlu

Barbara Kosmowska: "Puszka"

21-01-2010

Dnia 21.01.2010 roku odbyło sie pierwsze w tym roku spotkanie miłośniczek książek Dyskusyjnego Klubu Książki w BP w Straszydlu. Do grona klubowiczek dołączyły dwie nowe koleżanki.


Tematem dyskusji była książka Barbary Kosmowskiej "Puszka". Taką właśnie ksywę nosi główna bohaterka o imieniu Jóżefina. Zostaje ona zmuszona do opuszczenia Warszawy, szkoły, przyjaciół i wyjechania na pewien czas do babci, której zupełnie nie zna. Taką decyzję podejmuje matka samotnie wychowująca córkę i wyjeżdżająca na roczne stypendium do Tokio.


Pobyt u babci, chociaż był podróżą w nieznane, okazał się dla dziewczyny cudownym okresem, ponieważ babcia to wspaniała kobieta umiejąca dogadać się z dorastającą wnuczką. Choć na chwilę mogło spełnić sie marzenie Puszki o posiadaniu psa, gdyż był u babci.


Dziewczyna przekonuje się kto tak naprawdę jest jej prawdziwą przyjaciółką pisząca do niej emaile o tym co dzieje się w kręgu pozostawionych przyjaciół. Oprócz nowych znajomości w szkole, Puszka zaprzyjaźnia się z dziewczynką sąsiadką babci o imieniu Miłka, która mimo ciężkiej choroby umie cieszyć sie każdym dniem i z wszystkiego co dla innych jest oczywistością. Zakochana Puszka w chłopaku, który ulega wypadkowi i zostaje kaleką cierpliwie czeka na odwzajemnienie uczucia.


Utożsamiając się z główną bohaterką zadawałyśmy sobie pytanie czy umiałybyśmy się odnaleźć w tak trudnej sytuacji w jakiej została ona pozostawiona? Puszka z łatwością odnajduje się w nowym środowisku gdyż jest koleżeńska, łatwo nawiązująca przyjaźnie, kochająca zwierzęta, czuła na ludzką krzywdę, potrafi wspierać przyjaciół w chwilach zwątpienia.


Książka pisana prostym językiem, posiada ciekawy tok wydarzeń, czytając ją mamy wrażenie jakby to było o nas samych - stwierdziły klubowiczki. Kończy się zbyt przewidywalnie, dziewczyny do fabuły wprowadziłyby wątek sensacyjny. Mimo to książka warta przeczytania!


Małgorzata Solecka

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: