Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Sanoku

Mario Vargas Llosa: "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"

09-03-2010

29 stycznia na spotkaniu DKK w Sanoku rozmawiałyśmy o powieści M. Vargasa Llosy „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki. Kiedy śnieg za oknem, miło czyta się o ciepłym, pełnym słońca Peru. Piękne lato 1950 r. w Limie. Ricardo poznaje Lily, dziewczynę, która tańczy mambo „w pysznym rytmie i z wielką gracją”, gorsząc panienki z dobrego domu. Od tej pory Chilijeczka, jak ją nazywa bohater, staje się jego obsesją, miłością życia.


Po 10 latach spotykają się znowu. Tym razem w Paryżu, gdzie Ricardo jest tłumaczem UNESCO a Chilijeczka, tym razem jako towarzyszka Arlette, dzięki stypendium od Kubańczyków zwiedza francuską stolicę. Nie jest oczywiście zaangażowana w ruch partyzancki, chce po prostu wyrwać się z Peru. Z Paryża wyjeżdża na Kubę, by wrócić stamtąd już jako Madame Arnoux i zagrać na nosie zakochanemu w niej bez pamięci przyjacielowi z dzieciństwa.


Niegrzeczna dziewczynka jeszcze wiele razy zjawia się w życiu Ricarda jako Mrs. Richardson, udająca Meksykankę czy Kuriko mieszkającą w Japonii z psychopatycznym Fakudą i za każdym razem zostawia to samo: namiętność, brak nadziei na stały związek, przelotne szczęście, które kończy się kolejnymi latami milczenia. Mimo to „Chudopachołek’ jak go nazywa Chilijeczka trwa w tej obłędnej miłości przez całe życie, a kobieta modliszka wykorzystuje to bez skrupułów. Tłem tej historii miłosnej są wydarzenia polityczne, które dzieją się w Ameryce Łacińskiej i Europie w drugiej połowie XX wieku.


Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” nie dorównują na pewno słynnej „Rozmowie w Katedrze”, ale mimo to warto tę powieść przeczytać, to przecież Llosa.

 

Joanna Kijowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: