Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nisku

Małgorzata Szejnert: ”Wyspa klucz”

02-12-2010

W dniu 02.12.2010 r. w Czytelnii  Biblioteki Miejskiej w Nisku ,odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK dla Dorosłych.Klubowicze w grudniowy wieczór dyskutowali o ludziach  wyjeżdżających  „za chlebem” do Ameryki na podstawie  reportażu Małgorzaty Szejnert pt.”Wyspa klucz”.Autorka dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości opisuje losy emigrantów z różnych krajów,również z Polski,oraz dokładnie przedstawia pracę i osobowość pracowników stacji Ellis Island. Byli wśród tych pracowników lekarze, pielęgniarki,komisarze,tłumacze,opiekunki społeczne a nawet przyzwoitki.
Ellis Island to mała wyspa u wybrzeży Nowego Jorku nazywana „bramą do Ameryki”.To na niej miesciło się centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych,to tu znajdował się klucz,który mógł zamknąć lub otworzyć wrota „ziemi obiecanej”.
Małgorzata Szejnert opowiada w tej książce nie tylko o emigrantach i ludziach pracujących na wyspie,potrafi też opowiadać o budynkach ,procedurach,zarzadzeniach i tematach pozornie mniej interesujących w  sposób porywający.Dzi,eki temu że dotarła do ogromnej liczby dokumentów,ilość przedstawianych przez nią informacji,zdjęć jest zdumiewająca.Bombarduje wręcz czytelnika mnóstwem faktów i postaci,opisuje je tak aby pozostały wszystkie w pamięci.
Książka Szejnert to klucz do historii Ameryki opartej w równej mierze na otwartośći, jak na krzywdzie i wykluczeniu.Książka wspaniale napisana, przypadła do gustu klubowiczom.
 
Zofia Kopeć
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: