Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nisku

Bernard Schlink : "Lektor"

22-11-2010

W Czytelnii dla Dorosłych 24 września o godz. 17 spotkali się uczestnicy DKK dla Dorosłych,tematem dyskusji była książka Bernarda Schlinka pt."Lektor" .
Książka dotyczy drugiej wojny światowej, ale to nie wojna jest tutaj głównym tematem. Oczami dorastającego chłopaka Michaela poznajemy dziwną kobietę Hannę, która ze strachu przed wykryciem swojej słabości posuwa się do najgorszych zbrodni. Michael jako nastolatek przypadkowo poznaje dużo starszą od siebie kobietę i zakochuje się w niej. Ich romans jest spontaniczny i namiętny.Michael zostaje nie tylko kochankiem Hanny ,ale też jej lektorem,kobieta uwielbia gdy chłopiec czyta jej książki na głos.Znajomośc ich niespodziewanie urywa się, Hanna znika ze sowjego mieszkania i życia Michaela.Po ośmiu latach równiez niespodziewanie spotykają się na sali sądowej w procesie nazistowskich zbrodniarzy wojennych.Hanna zasiada na ławie oskarżonych a Michael jako student prawa na miejscu dla publiczności.Tu dowiaduje się o mrocznej przeszłosci byłej kochanki.Hanna od poczatku była postacią tajemniczą,jej nagłe wybuchy gniewu i namiętności wobec Michaela,świadczyły o tym,że coś przed Michaelem ukrywała.Michael był zbyt młody i niedoświadczony by to dostrzec. Klubowicze mieli zdania podzielone, jedni twierdzili, że miedzy Hanną a Michaelem była miłośc inni, że to tylko przygoda.Jedni krytykowali Hannę inni starali się ją zrozumieć. Stwierdzili, że autor przedstawił swoich bohaterów negatywnie.Jest to jednak mądra powieść o podłożu filozoficznym, powieść o godności człowieka z trudnymi pytaniami. Książka dobrze napisana ,warta zainteresowania.
 Zofia Kopeć
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: