Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

O melbach z Grażyną Bąkiewicz

21-10-2010

„Pisarstwo jest przyjemnością, ale zarazem reakcją na zło i krzywdę człowieka” - twierdzi Grażyna Bąkiewicz, która 19.10.2010 r. gościła w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na spotkaniu autorskim, zorganizowanym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Moderatorem rozmowy była Agnieszka Urbanek.
Pisarka pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest historykiem, studiowała również dziennikarstwo, przez wiele lat pracowała, jako nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum. Na twórczość pisarki składają się zarówno powieści dla dzieci i młodzieży („Korniszonek”, „O melba!”, „Stan podgorączkowy”, Będę u Klary”) jak i dla dorosłych „Opowieść z perłą w tle”, „Coś za coś”, „Bajki dla dorosłych”). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich. Jej powieść dla młodzieży „O melba!” została uznana książką Roku 2002, „Stan podgorączkowy” i „Będę u Klary” nominowane do nagrody IBBY, a „Korniszonek”, powieść dla dzieci otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004.
Spotkanie zgromadziło zarówno członków Dyskusyjnego Klubu Książki jak i wielu miłośników twórczości Grażyny Bąkiewicz. Pisarka w sposób niezwykle ciekawy odpowiadała na pytania, opowiadała o swoim życiu, początkach kariery literackiej, i lękach jej towarzyszącym, twórczości oraz warsztacie pisarskim.
Autorka wyznała, że pomysły na książki czerpie z obserwacji życia. Powieści pisarki powstają z potrzeby serca, z pragnienia mówienia o rzeczach ważnych, a często bardzo trudnych. Aura tajemniczości, słuchanie i obserwowanie ludzi są dla niej główną inspiracją przy pisaniu książek. Stroni przy tym od wątków autobiograficznych, które nigdy nie znajdują odzwierciedlenia w jej pisarstwie.
„Marzenia się spełniają” – twierdzi Grażyna Bąkiewicz, początkowo pisząc do szuflady nie wierzyła, że osiągnie sukces. Mówiąc o swoim warsztacie pisarskim zachęca swoich czytelników do odkrywania w sobie zdolności literackich, do pracy z tekstem, dając przy tym cenne wskazówki przyszłym literatom.
Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz było bardzo udane. Autorka „Bajek dla dorosłych” dała się poznać, jako bardzo sympatyczna, ciepła i otwarta osoba, znająca dobrze problemy współczesnego świata. Pełna empatii tworzy wręcz poradniki pedagogiczne dla rodziców, celnie odzwierciedlając złożone relacje międzyludzkie. Zachwyciła wszystkich swoją osobą i swobodą wypowiedzi.
Pisarka pod koniec spotkania zdradziła pomysły i plany na kolejne książki, które już wkrótce będziemy mogli nabyć w księgarniach.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 16 listopada o godz. 17:00. Przedmiotem dyskusji będzie powieść „Bez mojej zgody” Jodi Picoult.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: