Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kolbuszowej

Roberto Saviano: "Gomorra", Tomasz Piątek: "Pałac Ostrogskich"

25-03-2010

Marcowe spotkanie DKK przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej było poświęcone dwóm książkom. Tym razem w gronie przybyłych osób dyskutowaliśmy o nominowanej do Nagrody Literackiej "Nike" w 2009 roku powieści Tomasza Piątka „Pałac Ostrogskich, oraz głośnej publikacji włoskiego pisarza i dziennikarza Roberta Saviano Gomorra – podróż po imperium kamorry".

 

Piątek o swojej książce mówi: "…to opowieść o mojej terapii, słabości, o moich upokorzeniach, które są tym bardziej upokarzające, że są niezbędne i trzeba przez nie przejść. Jest opowieścią o mojej niezdolności do posiadania normalnego życia."


Klubowiczom jednak ta książka nie przypadła do gustu. Pomimo, że jest to swoista spowiedź dojrzałego, wykształconego, uzależnionego człowieka, który spogląda na swoje życie z perspektywy kilkunastu lat, to nie przemawia do czytelnika. Autor skacze z tematu na temat, nie szuka specjalnych zabiegów by połączyć to w spójną całość. Są to jakby luźne wizje człowieka w narkotycznym upojeniu. Tylko ta symboliczna ławeczka zastanawia – przecież każdy człowiek ma swoje miejsce na ziemi. Do lektury trzeba też być należycie przygotowanym. Trzeba znać historię i legendy Pałacu Ostrogskich w Warszawie, pamiętać o złotej kaczce oraz na pewno sięgnąć do biografii samego autora. Dopiero później można próbować zrozumieć przekazywaną treść.

 

Druga pozycja, po którą sięgnęli klubowicze to głośna książka o włoskiej mafii, której opublikowanie przyniosło autorowi sukces, ale również naraziło go na ryzyko utraty życia.


Ta książka również nie zachwyciła Klubowiczów. Owszem, bardzo dokładnie, szczegółowo opisuje w niej autor mechanizmy działania kamorry, ale mnogość nazwisk, liczb choć jest przerażająca to męczy. Niewątpliwie zwrócenie światowej uwagi na szerokie spektrum przestępczego procederu jest chwalebne. Robi też wrażenie to, że tyle osób, na czele z Noblistami podpisało apel w obronie włoskiego pisarza wzywając państwo włoskie do wzięcia odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo. Tylko czy to przyniesie oczekiwany skutek? Na pewno książka jest wstrząsem. Szokuje tym, co dzieje się w Europie 2008 roku. To, na co klubowicze zwrócili największą uwagę, to problem czy dla Savioano było warto, w jakim stopniu osiągnie cel i co to da? Przecież mafia, jak zapowiedziała zresztą pozbawi go życia. Już żyje niby wolny, a zniewolony.


Agnieszka Mierzejewska


Następne spotkanie Klubu - 29 kwietnia 2010 r.
Porozmawiamy o książce "Marina"  Carlosa Ruiza Zafona.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: