Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Dębicy

Tomasz Piątek: "Pałac Ostrogskich"

28-01-2010

Spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki odbyło się dn. 28.01. 2010 r. i omawiana była książkaPałac Ostrogskich” Tomasza Piątka. Powieść ta spotkała się z różnymi opiniami klubowiczek. Po burzliwej dyskusji, klubowiczki doszły do wniosku iż książka porusza głębokie tematy nie dla wszystkich zrozumiałe, ale zachęca do przemyśleń i refleksji. Książka do polecenia wytrawnemu czytelnikowi.


Pałac Ostrogskich to powieść o .... Każdy czytelnik odpowie, to opowieść o młodym narkomanie, który pracuje w firmie reklamowej, o jego życiu i sposobie patrzenia na świat. Dodatkowo dramatyzm podsyca labirynt piwnic pod kamienicami Warszawskiego Powiśla.
 

Gdyby się jednak zapytać o głębszą treść jaką czytelnikowi chciał przekazać autor dochodzimy do konkluzji, iż nie da się jednoznacznie streścić tego dzieła. Dlaczego? Otóż wgłębiając się w karty książki, każdy czytelnik zagląda w głąb siebie i każdy znajdzie tam coś innego. Można odrzucić codzienne, twarde spojrzenie na świat i patrząc oczami autora narkomana odkryć nagle złożoność, wielowątkowość i wielobarwność świata. Można odkryć byty równoległe, przewartościować co w życiu naprawdę jest ważne i dojść do pytania jakże starego a zarazem aktualnego. Czy to świat wpływa na ludzi i ich intelektualne możliwości, czy wręcz przeciwnie to my kształtujemy otoczenie wokół siebie?


Symboliczna ławeczka w powieści uzmysławia nam, że każdy człowiek ma swoje miejsce na ziemi w którym czuje się wolny, czuje że może się stać kim tylko chce. To miejsce na pewno istnieje, trzeba je tylko odnaleźć, niekoniecznie jako materialny przedmiot. To miejsce i swoje drugie ja często można odnaleźć zaglądając po prostu w głąb siebie.

 

Anita Winiarska

 

Następne spotkanie 25.02.2010 r. Omawiana książka to : „I była miłość w getcie” M. Edelmana.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: