Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Osieku Jasielskim

"Opium w rosole"

04-03-2020

3 marca 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Jasielskim odbyło się kolejne spotkanie młodych klubowiczów. Tym razem szóstoklasiści rozmawiali o książce Małgorzaty Musierowicz pt. „Opium w rosole”.

 

Utwór porusza typowe problemy związane z dorastaniem, zawiera wątek miłosny, szkolny i rodzinny. Akcja rozgrywa się w Poznaniu w 1983r. Uczniowie pytali o realia tych czasów i słuchali z pewnym niedowierzaniem, że tak niedawno było tak inaczej. Z trudem można było kupić czekoladę, cytrusy czy mięso. Półki sklepowe świeciły pustkami. Wyjaśniliśmy sobie zagadkowy tytuł i każdy przyznał, że od miłości, dobrego serca, ciepła rodzinnego uzależniamy się niczym od narkotyku. Czytając tę powieść, można odnieść wrażenie, że każdy nastolatek odnajduje tam część siebie. Każdy przecież przeżywa liczne rozczarowania, kłóci się z rodzicami lub nie dogaduje z nauczycielami, ale nie znaczy to, że trzeba się załamywać. Wszyscy, próbowaliśmy wyciągnąć wnioski, które pomogłyby w przyszłości zrozumieć, jak ważne jest porozumienie w rodzinie, wśród rówieśników, w szkole. Uczniowie zgodnie twierdzili, że serdeczna atmosfera na lekcji, nauczyciele tacy jak profesor Dmuchawiec mogą sprawić, że polubi się przedmiot i lata edukacji będą miłym wspomnieniem. Członkowie DKK rozwiązali krzyżówkę tematyczną dot. bohaterów powieści i ich przygód. Za miesiąc zaplanowaliśmy dyskusję o następnej książce.

 

Zofia Ciomcia

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: