Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

Anna Kamińska: "Wanda"

23-01-2020

"Wanda” to kolejna biografia autorstwa Anny Kamińskiej (ur. 1980), dziennikarki, researcherki, scenarzystki i wydawcy programów telewizyjnych.

 

Autorka na kartach książki przedstawiła życie Wandy Rutkiewicz, wybitnej polskiej himalaistki, z zadziwiającą szczegółowością. Materiał zgromadzony na potrzeby biografii przez budzi podziw i szacunek. W książce można znaleźć takie szczegóły, jak na przykład to, że Państwo Błaszkiewiczowie w piwnicy mieszkania trzymali kozę, którą Wanda jako dziecko pasła w parku Szczytnickim. Czy też, że drugi mąż Wandy, Helmut był ekologiem, nie używał mydła, proszku do prania ani płynu do mycia naczyń. Jednak po lekturze trudno odpowiedzieć na pytanie: Jak była Wanda Rutkiewicz? Jej charakter, osobowość były mocno skomplikowane. Osoby z jej otoczenia miały na jej temat sprzeczne ze sobą opinie. Z jednej strony była postrzegana jako osoba bardzo dobrze wychowana, z klasą, zadbana, dorze ubrana, pełna wdzięku, czaru i elegancji. Jako człowiek o ogromnym sercu, niezwykłej odwadze i wysokiej samoocenie. Z drugiej jako osoba bezwzględna i egoistyczna, która wykorzystywała ludzi do własnych celów. Doskonale panowała na emocjami, nigdy nie podnosiła głosu. Posługiwała się piękną polszczyzną pozbawioną wulgaryzmów. Ale to, co mówiła doprowadzało innych do „temperatury wrzenia”. Wszyscy są zgodni, że Wanda była człowiekiem gór. Góry były treścią jej życia, a nie życie małżeńskie czy rodzinne. Jako doświadczona himalaistka o tym uzależnieniu od wspinaczki mówiła: “Ludzi najbardziej drażni to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego by żyć”. I powtarzała, że tylko wtedy, gdy ma świadomość, że może zginąć w górach, czuje smak życia. Wanda Rutkiewicz to postać, która budziła wiele kontrowersji. Jednak by zdobywać szczyty nie można być takim jak wszyscy, trzeba być upartym, twardym, pewnym siebie i podążać za własnymi marzeniami, nie bacząc na to, co sądzą o tym inni ludzie.

Ilość uczestników - 10

Data następnego spotkania - 12 lutego 2020 r.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: