Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Morze o poranku"

22-10-2020

"Aniołowie morza" 

 

Margaret Mazzantini urodziła się w Dublinie, obecnie wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w Rzymie. Zadebiutowała w roku 1994 powieścią Il catino di zinco, jednak prawdziwą sławę przyniosła jej książka Zatrzymaj się, przełożona na 30 języków oraz zaadoptowana na produkcję filmową w reżyserii Sergio Castellitto, z Penélope Cruz w roli głównej. Powieścią Powtórnie narodzony, która również doczekała się kinowej ekranizacji, umocniła tylko swoją i tak silną pozycję wśród najbardziej utalentowanych współczesnych włoskich powieściopisarek. Autorka ma na swym koncie 5 powieści i 2 dramaty m.in. Nikt nie ocali sie sam, Blask, Morze o poranku.

 

Leżajski klub tym razem "przedyskutował" Morze o poranku. Pomimo, że książka liczyła 130 stron nie można było przeczytać tej pozycji błyskawicznie. Porusza trudny temat - uchodźstwa. Temat, który wywołuje mnóstwo emocji, więc nie jesteśmy w stanie czytać spokojnie. Lektura ta składnia do refleksji, wzrusza i chwyta nas za serce.. "Morze o poranku to pozycja wypełniona cierpieniem, smutkiem i bólem. Na kartach tej krótkiej powieści poznajemy losy ludzi w obliczu wojny, losy ludzi, którzy zmuszeni są opuścić swoją ojczyznę, by uciekać w nieznane. Poznajemy losy chłopca o imieniu Farid, który wraz z matką ucieka pod osłoną nocy. Uciekają przez morze w poszukiwaniu nowego domu. Tymczasem po drugiej stronie tego samego morza, żyje młodzieniec o imieniu Vito. Stąpając brzegiem morza, zastanawia się, co chciałby robić w życiu. Jednocześnie “patrzy na wyrzucone na brzeg szczątki łodzi i różne przedmioty zwymiotowane przez morze”. Autorka ukazuje losy bohaterów, ale także ich przodków. Pokazuje tym samym szerszy spojrzenie na problem uchodźstwa. Cytaty: "Bóg biedaków jest tylko jeden. I codziennie tonie razem z nimi. A potem sprawia, że między grobami rosną maki i dziki czosnek." "Ropa naftowa to diabelskie ekskrementy. Nie wierz, że przyniosła nam jakąś korzyść. Często to, co wydaje się szczęściem, okazuje się gorsze niż pułapka na małpy. To, co jest szczęściem dla bogatych, biedakom przynosi niedolę". "Człowiek jest istotą mściwą, okrutną, potrafi krzywdzić. Człowiek jest pamiętliwy. Historia lubi się powtarzać - zła historia. Wojna, nienawiść, przemoc, śmierć, cierpienie, wygnanie, a to wszystko w imię polityki, pieniędzy, starych krzywd czy przez inną religię. A płacą za to najsłabsi, najbiedniejsi, ci którzy chcą tylko spokojnie żyć na swojej ziemi, w własnych domach. Nierzadko płacą za to cenę najwyższą - cenę własnego życia."

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: