Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Agonia dźwięków"

24-07-2020

Istnieje wiele zalet wspólnego czytania przez dyskusyjne kluby książki. Jedną z nich jest budowanie przyjaznej więzi pomiędzy klubowiczami, dzięki której można spędzać bardzo miło razem wolny czas. Tym razem wśród bibliotecznej zieleni leżajski klub dyskutował na temat twórczości Jaume Cabre.

 

"Agonia dźwięków" to jedna z pierwszych powieści Cabre. Opowiada historie brata Junoya, pełniącego funkcję spowiednika w żeńskim klasztorze La Rapita. Zakonnik został zesłany do klasztoru za karę, za zbyt wielką miłość do muzyki i niesubordynacje. Niestety nie może odnaleźć się w tym miejscu bowiem siostry należą do zgromadzenia mniszek klauzurowych, które bardzo rygorystycznie podchodzą do religii. W klasztorze panuje cisza, ponura atmosfera oraz umartwianie się które ma przybliżyć mniszki do Boga. Przytłaczająca atmosfera klauzurowego klasztoru podszyta faryzejską dewocją i obsesyjną ambicją matki przełożonej kontrastuje z osobistym dramatem ojca spowiednika, tworząc zupełnie wyjątkową atmosferę. Pewnego dnia w klasztorze wybucha skandal a brat Junoy jest dokładnie w jego centrum. Książka opowiada o niespełnionych ambicjach, o bezwzględności hierarchów, którzy łamią życie podwładnych zaspakajając swoje chore potrzeby. Autor zmusza nas do odpowiedzi na pytania: Jak wygląda prawdziwe posłuszeństwo, czy asceza jest celem do zbawienia? Każe nam się zastanowić nad istnieniem Boga i diabła oraz nad delikatną granicą między dobrem i złem. Agonia dźwięków to opowieść bardzo bogata i ascetyczna zarazem. A język i styl autora jak zawsze mistrzowski. Po zakończeniu dyskusji odbył sie piknik na letnim tarasie biblioteki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: