Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Dżentelmen w Moskwie"

19-06-2020

17 czerwca w Bibliotece Publicznej w Leżajsku nareszcie mogło odbyć się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszyscy zgodnie przyznali, że w tych trudnych czasach bardzo brakowało nam spotkań w bibliotece oraz dyskusji o książce.

Tym razem klubowicze dzielili się wrażeniami dotyczącymi książki Amora Towlesa "Dżentelmen w Moskwie". Główny bohater hrabia Aleksander Iljicz Rostow, zostaje skazany na dożywotni areszt w moskiewskim hotelu Metropol za jeden wiersz. Jak przystało na dżentelmena, przyjmuje swoje hotelowe zesłanie z godnością i stoickim spokojem. Trudno nie polubić bohatera z jego wykwintnymi manierami, niezachwianym systemem wartości i wyrafinowanym poczuciem humoru. Na uwagę zasługują również postacie drugiego planu. Czytelnik ma okazję śledzić rozwój ich relacji na przestrzeni lat, podczas gdy w tle rozgrywają się najważniejsze wydarzenia dwudziestego wieku. "Hotelowy świat, klaustrofobiczny i zamknięty, kilkadziesiąt lat zakazu wychodzenia z hotelu i życie wśród obcych, którzy powoli stają się przyjaciółmi, mozolne, ciągłe krążenie po schodach, korytarzach pokojach i restauracjach to tło dla rozważań na wszelkie tematy, to genialna intelektualna uczta, od pierwszego przecinka, po ostatnią kropkę wypełniona sztuką, literaturą, filozofią i nauką. To wspaniałe cytaty, żartobliwe przytoczenia, adekwatne odniesienia do wielkich twórców i ich niezniszczalnych dzieł ducha i sztuki." W ,,Dżentelmenie w Moskwie" wszechobecna jest tęsknota tytułowego bohatera za kulturą i tradycją dawnej Rosji, ojczyzny Czajkowskiego, Tołstoja, Puszkina i innych znaczących przedstawicieli środowiska artystycznego. Hrabia tęskni nie tylko za literaturą i muzyką, którą wielokrotnie słyszał w salonach arystokratów, ale przede wszystkim za minionym sposobem życia. Powieść chwyta za serce. Jest dystyngowana w swoim języku pełnym metafor." Inspirujące cytaty z książki:

• "Bo w życiu liczy się nie to, czy nagrodzą nas oklaskami, lecz to, czy będziemy mieć odwagę iść naprzód mimo braku gwarancji uznania."

• " Człowiek musi wiązać koniec z końcem - potwierdził rzeczowo Audrius - bo w przeciwnym razie to jego czeka koniec"

• "Jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, z pewnością stanie się jego sługą."

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: