Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

Narodowe Czytanie "Balladyny"

30-09-2020

5 września w całej Polsce odbyła się 9 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem był to dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

 

Wybitne dzieło polskiego romantyzmu łączące elementy realizmu i fantastyki. Utwór powstał na emigracji po klęsce powstania listopadowego. Jest to opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie, które są głównym źródłem analizy postępowania bohaterów. Całość utworu zachowana jest w magicznej scenerii jeziora Gopło oraz tajemniczych postaci Goplany oraz jej pomocników Skierki i Chochlika, którzy mają wpływ na wydarzenia zawarte w tekście. Balladyna i Alina konkurują bowiem o względy króla Kirkora. Bezwzględność i determinacja w osiągnięciu celu doprowadza Balladynę do szeregu zbrodni. Ostatecznie jednak spotyka ją kara i ginie rażona piorunem. Sprawiedliwość zwycięża. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie od początku bierze udział w akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. Fragmenty „Balladyny” czytane były w Centrum Koncertowo- Wystawienniczym w Cieszanowie (cerkiew św. Jerzego). Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

W role lektorów wcielili się dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrektor Centrum Kultury i Sportu, przewodniczący rady gminy wraz z radnymi, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Cieszanów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: