Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19317895 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Żołyni

Joanna Siedlecka: "Biografie odtajnione"

03-10-2019

''Biografie odtajnione'' Joanny Siedleckiej były tematem dyskusji spotkania DKK w naszej bibliotece w dniu 25 września 2019 roku.

 

To książka o represjach PRL-u wobec literatów.Autorka przedstawia w niej ich ówczesny świat i zagląda za rewiry dotychczas omijane. Ukazuje dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale także życie osobiste i rodzinne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny i wdarła się do ich domów, które nie były przystanią, lecz nafaszerowaną podsłuchami pułapką.Najczęściej zdradzali i donosili najbliżsi współpracując ze Służbami Bezpieczeństwa i oczekując w zamian osobistych profitów ( karier, możliwości studiowania poza granicami kraju, promocji jednych a eliminowaniu drugich itp). Autorka bazuje głównie na nieznanych wcześniej dokumentach, fotografiach i odtajniopnych rozmowach komunistycznej policji objętych kiedyś zmową milczenia. Strach był wszechobecny i dotyczył wszystkich- inwigilowanych jak i inwigilujących.Ta książka porusza, przeraża i pomaga zrozumieć rolę tajnych służb, w tym przypadku bezpieki wobec literatów. Według członków naszego klubu – prawda zawsze jest godna ocalenia a całość nasuwa refleksję: '' Człowiek może być myśliwym, albo ofiarą, ale nie może być psem, który podaje ofiarę myśliwemu''.

 

Zapraszamy serdecznie na kolejne nasze spotkanie, które odbędzie się 23 października, a lekturą będzie książka K. A. Brower ''Rezydencja: sekretne życie Białego Domu''

 

Małgorzata Babiarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: