Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19342530 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Żołyni

Barbara Goldsmith: ''Geniusz i obsesja – wewnętrzny świat Marii Curie''

18-03-2019

Tym razem omawialiśmy książkę biograficzną Barbary Goldsmith ''Geniusz i obsesja – wewnętrzny świat Marii Curie''.

 

 

Żyjąc w realiach XIX i początku XX wieku, gdzie kobiety miały ograniczone prawa do nauki czy pracy zawodowej nasza bohaterka stała się kobietą, która swoim mozolnym poświęceniem się nauce została dwa razy noblistką w dziedzinie chemii i fizyki. Zdolności odziedziczyła po rodzinie (większość to nauczyciele, wykładowcy nauk ścisłych),nawet na spacerach z ojcem '' nie marnowali czasu'' tylko rozmawiali o prawach fizyki w przyrodzie. W jej domu nie prowadzono zbędnych rozmów, podejmowano tylko konkretne tematy naukowe czy życiowe. Książka przedstawia całe życie bohaterki – od dzieciństwa po jej śmierć (patriotyzm, oddanie rodzeństwu, praca na rzecz wykształcenia siostry, zderzenie z nierównością klasową, zawód miłosny, depresje, poznanie przyszłego męża – naukowca, osiągnięcia w dziedzinie fizyki i chemii). Na polu nauki była niczym biały kruk, (szczęście sprzyja tylko przygotowanym umysłom- słowa L. Pasteura). Zawsze chciała być wolna i niezależna. Córka Ewa po latach stwierdziła, że rodzice w laboratorium wiedli swoje nienaturalne życie, do którego byli oboje stworzeni (nie mieli czasu zjeść posiłku, rozmawiać o rzeczach mniejszej wagi) rozumieli się bez słów i byli szczęśliwi. Pewien wnikliwy naukowiec stwierdził nawet, że ''największym odkryciem Piotra była Maria, natomiast największym odkryciem Marii była promieniotwórczość''. Postać Marii wydaje się z jednej strony tragiczna, a z drugiej spełniona i szczęśliwa. Cieszymy się, że poznaliśmy Marię jako człowieka z jej prywatnej strony, ponieważ jako naukowca znamy ją doskonale. moderator grupy:Małgorzata Babiarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: