Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18523327 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Tyczynie

„Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”

22-10-2019

21.10  br. klubowiczki DKK spotkały się w Saloniku Literackim przy MiGBP w Tyczynie, by porozmawiać o książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt. „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”.

 

W tej obszernej biografii autorka przedstawia dzieje życia i twórczości poetki, która pracowała jako sekretarka ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego i mówiła o sobie, że w pierwszej kolejności była urzędniczką, a dopiero potem poetką. Iłłakowiczówna należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Pierwsze lata życia Kazimiery nie należały do łatwych. Niejako naznaczona piętnem dziecka nieślubnego, które na przełomie XIX i XX wieku oznaczało niemal wyrok, po śmierci rodziców trafiła do Zofii Buyno z Plater-Zyberków, która stała się pewnego rodzaju przybraną mamą małej Kazi. Zofia zapewnia jej wykształcenie i znajomość języków obcych. Kazimiera studiowała w Oksfordzie, potem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie I wojny światowej służyła jako sanitariuszka w armii rosyjskiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dziewięć lat była sekretarką Józefa Piłsudskiego, choć - jak sama wspominała – rzadko go widywała. Po śmierci marszałka jeździła po Europie z wykładami o Piłsudskim. Była na Zachodzie różnie przyjmowana – w zależności, jaka opinia dominowała o Piłsudskim - ale zawsze potrafiła wybrnąć z każdej sytuacji. Po wybuchu II wojny światowej ewakuowana została wraz z rządem do Rumunii, gdzie spędziła wojnę. Tam poznała, co to głód i zdeklasowanie. W 1947 r. powróciła do Polski (choć długo podejmowała decyzję) i zamieszkała w Poznaniu. Zajmowała się przekładami literatury i uczyła w domu języka angielskiego. W ostatnich latach życia – po nieudanej operacji jaskry – była niewidoma. Jak scharakteryzować Iłłakowiczównę? Z pewnością cechowała ją wyrazista osobowość, żywa inteligencja, międzywojenna elegancja, ale także pewna kapryśność i dystans w kontaktach z innymi ludźmi. Te cechy sprawiały, że była osobą towarzysko ciekawą, ale też trudną. Miała rozległy krąg przyjaciół zarówno o poglądach prawicowych, jak i lewicowych, choć w jej twórczości wybrzmiewa duchowość chrześcijańska. Żywo interesowała się aktualnymi wydarzeniami politycznymi, tworząc o nich wiersze.

 

Agnieszka Janda – moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: