Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18523335 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Tyczynie

Bernard Meyer-Stabley: „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody"

03-10-2019

Krawieckie… operacje plastyczne podczas spotkania DKK

 

30 września br. Salonik Literacki przy MiGBP w Tyczynie był świadkiem pokazów mody najbardziej znanych światowych projektantów. W kobiecym gronie klubowiczki DKK rozmawiały o książce Bertranda Meyer-Stabley’a pt. „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody”. Okazało się, że wśród nazwisk znanych projektantów, o których napisał autor, było tylko kilka, które znałyśmy lepiej – niestety nie z powodu noszenia ich ubrań, lecz tylko „ze słyszenia”. Książka uzmysłowiła nam, że duże dekolty, tuniki, golfy, dopasowane swetry i pulowery, a także spódnice bombki i te z koła – wszystko to zostało wymyślone przez najbardziej znanych projektantów i weszło do kanonów ubioru bez względu na panujący w danym czasie styl w modzie, a szycie na miarę to nie wynalazek czasów PRL-u. Po niektóre rozwiązania w zakresie ubioru kobiety sięgają codziennie (spódnice, spodnie, bluzki czy… biustonosze), po inne - rzadziej (jak sukienki wieczorowe). Krój wszystkiego, co nosimy, został przez kogoś wymyślony. Nam – zwykłym kobietom, które chcą podkreślić swoją urodę - pozostaje jedynie wybrać z tego, co już istnieje i stworzyć własne kompozycje stylowe. Wydaje się także prawdziwe powiedzenie, że nie ma kobiety brzydkich, są tylko niezadbane, o czym może świadczyć następujący cytat z książki: „Obserwowanie przymiarki u [Cristobala] Balenciagi było niczym obserwowanie cudu (…). W miarę, jak układał tkaninę [na modelce – przyp. AJ], dokonywała się metamorfoza klientki – szyja się prostowała, krągłości znikały. Prawdziwa operacja plastyczna!” Lektura tej książki wzbudziła w nas refleksję, że nie wszystko, w czym do twarzy naszej koleżance czy… modelce na wybiegu, będzie i dobrze leżało na nas. Dlatego by dobrze i gustownie wyglądać, trzeba nieco zdrowego krytycyzmu w wyborze kolorów i kroju ubrań, a także… nuty dobrego humoru, co widać na załączonych zdjęciach (jedna z naszych klubowiczek przyniosła na spotkanie ponad stuletni męski cylinder, który po dodaniu różowej wstążki posłużył jako nakrycie klubowiczek DKK). Jeden z ciekawszych cytatów Paula Poireta (projektanta, który uwolnił kobiety z… gorsetów): „Od dawna przystaliśmy w Europie na niestałość mody i kobiet. Wiemy, że to, co dziś jest strojem obowiązującym, za dwadzieścia lat będzie przebraniem – wszak dzisiaj śmieszą nas surduty naszych przodków. Jedynie wojskowi są odstępstwem od tej prawidłowości. Nie można sądzić, że każda nowa moda jest ostatecznym uświęceniem jakiegoś typu ubrania, mającego niby na zawsze zastąpić ten, od którego odchodzimy”. Jakże aktualne i dziś są te słowa! Podczas spotkania obejrzałyśmy fragmenty archiwalnych nagrań pokazów mody znanych projektantów oraz mogłyśmy zobaczyć, jak powstają suknie haute couture.

 

Agnieszka Janda – moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: