Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22030806 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Tyczynie

Mariusz Urbanek: „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce"

12-07-2019

24.06 br. na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK rozmawialiśmy o jednym z najbardziej popularnych pisarzy przedwojennych, choć i do dziś książki dla dzieci i młodzieży Kornela Makuszyńskiego – bo o nim mowa – cieszą się dużą popularnością.

 

Okazją do rozmów o autorze było przeczytanie książki Mariusza Urbanka pt. „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”.

Urbanek przedstawia w biografii sylwetkę Makuszyńskiego od czasów narodzin autora do jego śmierci. Czytelnik poznaje losy pisarza, jego perypetie szkolne (również zabawne historie), pierwsze próby literackie i dziennikarskie. Pisarstwo Makuszyńskiego było „zanurzone” w przedwojennym świecie, w którym jego powieści cieszyły się niesłabnącą popularnością i były kilkakrotnie wznawiane. Podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o stosunku Makuszyńskiego do kobiet, cytowałyśmy wiele jego wypowiedzi i tekstów odnoszących się do płci pięknej, zastanawiałyśmy się, skąd u pisarza takie specyficzne podejście do kobiet – czy wynikało ono z wszędzie opisywanej niechęci pisarza do pań, czy raczej Makuszyński był świetnym obserwatorem i potrafił trafnymi słowami, w sposób dosadny, ale i nieodbiegający wiele od rzeczywistości, pokazać, jak różne (i – co tu ukrywać – próżne) potrafią być kobiety. Klubowiczki doszły też do wniosku, że twórczość Makuszyńskiego jest współcześnie niedoceniana. Być może wynika to z tego, że pisarz „zatrzymał się” na świecie przedwojennym. Rzeczywistość po II wojnie światowej była mu obca, nie mógł się w niej odnaleźć, po wojnie nie napisał wielu książek, był „niewygodny” dla panującego systemu komunistycznego. Cieszył się za to wielkim szacunkiem górali, wśród których zamieszkał i zmarł. Został pochowany oczywiście w Zakopanem, na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

 

Agnieszka Janda - moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: