Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16620132 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

DKK w Tyczynie

Mariusz Urbanek: „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce"

12-07-2019

24.06 br. na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK rozmawialiśmy o jednym z najbardziej popularnych pisarzy przedwojennych, choć i do dziś książki dla dzieci i młodzieży Kornela Makuszyńskiego – bo o nim mowa – cieszą się dużą popularnością.

 

Okazją do rozmów o autorze było przeczytanie książki Mariusza Urbanka pt. „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”.

Urbanek przedstawia w biografii sylwetkę Makuszyńskiego od czasów narodzin autora do jego śmierci. Czytelnik poznaje losy pisarza, jego perypetie szkolne (również zabawne historie), pierwsze próby literackie i dziennikarskie. Pisarstwo Makuszyńskiego było „zanurzone” w przedwojennym świecie, w którym jego powieści cieszyły się niesłabnącą popularnością i były kilkakrotnie wznawiane. Podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o stosunku Makuszyńskiego do kobiet, cytowałyśmy wiele jego wypowiedzi i tekstów odnoszących się do płci pięknej, zastanawiałyśmy się, skąd u pisarza takie specyficzne podejście do kobiet – czy wynikało ono z wszędzie opisywanej niechęci pisarza do pań, czy raczej Makuszyński był świetnym obserwatorem i potrafił trafnymi słowami, w sposób dosadny, ale i nieodbiegający wiele od rzeczywistości, pokazać, jak różne (i – co tu ukrywać – próżne) potrafią być kobiety. Klubowiczki doszły też do wniosku, że twórczość Makuszyńskiego jest współcześnie niedoceniana. Być może wynika to z tego, że pisarz „zatrzymał się” na świecie przedwojennym. Rzeczywistość po II wojnie światowej była mu obca, nie mógł się w niej odnaleźć, po wojnie nie napisał wielu książek, był „niewygodny” dla panującego systemu komunistycznego. Cieszył się za to wielkim szacunkiem górali, wśród których zamieszkał i zmarł. Został pochowany oczywiście w Zakopanem, na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

 

Agnieszka Janda - moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: