Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18862451 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Tyczynie

Anna Kamińska: "Białowieża szeptem"

26-03-2019

„Białowieża szeptem” Anny Kamińskiej to lektura, o której rozmawiałyśmy podczas marcowego spotkania DKK.

 

Ten wschodni skrawek Polski, graniczący z Białorusią, spontanicznie nazwałyśmy „wylęgarnią dziwaków” (w znaczeniu: osób o nieprzeciętnym charakterze i temperamencie)” – takimi słowami można streścić tę książkę, w której autorka prezentuje sylwetki osób związanych z Białowieżą i rezerwatem. Jest to miejsce szczególne, chronione od czasów Jagiellonów, którzy już wtedy, kilka wieków wstecz, uznawali Puszczę Białowieską za teren wyjątkowy, który trzeba ochraniać. Dzięki tej lekturze mogłyśmy poznać postaci, które zapisały się na kartach Białowieży i jej najbliższej okolicy jako „ludzie lasu”. Wśród nich jest „Wiedźmar” (czarownik?), ale i też ostatni bartnik czy „słynny” kłusownik. Każda z tych osób nie wyobrażała sobie życia poza lasem, oni nim żyli. A co to znaczy czuć przyrodę? „Wchodzisz do lasu i czujesz, co las do ciebie mówi. Słyszysz to i ty też zaczynasz mówić w stronę lasu, do zwierząt, roślin i drzew. Trzeba wiele lat przebywać w lesie, żeby wiedzieć, o co chodzi, a najlepiej po prostu się z tym czymś urodzić”. Nie trzeba robić spacerów po Puszczy Białowieskiej, by móc poczuć to, o czym mówi jedna z bohaterek książki. Wystarczy wejść do miejscowego lasu, wsłuchać się w ciszę, w to, co las chce nam powiedzieć, i można poczuć się jego częścią.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: