Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18500401 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Tyczynie

„Saga. Filiżanka, której nie ma”

26-02-2019

25.02. br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Między innymi w świat szwoleżerów i konnych wyścigów wprowadził nas Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz – autor rodzinnej historii pt. „Saga. Filiżanka, której nie ma”.

 

Harasimowicz, posiłkując się zdjęciami rodzinnymi, anegdotami, zasłyszanymi w dzieciństwie historyjkami i innymi rodzinnymi pamiątkami maluje literacki obraz swoich przodków. Dzięki książce poznajemy losy rodziny Królikiewiczów i Liliensternów (dziadków i pradziadków autora). Po przodkach pozostało autorowi książki kilka fotografii, wokół których snuje rodzinną opowieść. Sięgamy więc do schyłku XIX wieku, jesteśmy również świadkami odzyskiwania przez Polskę niepodległości, bierzemy udział w bitwie warszawskiej. Dziadkiem Harasimowicza był major kawalerii Wojska Polskiego Adam Królikiewicz – pierwszy polski medalista w konkursie indywidualnym w zawodach jeździeckich (w latach 1920-1926 wziął udział w 94 zawodach, zdobył 81 nagród). Mamy okazję zobaczyć pierwsze kroki Adama w jeździe na koniu, jak również cieszyć się razem z nim osiągniętymi wynikami. W kolejnych rozdziałach poznajemy losy matki pisarza – Krystyny, której młodość przypadła na tragiczne lata II wojny światowej. Wiele miejsca zostało poświęcone w książce – jakżeby inaczej – koniom, które do czasu upowszechnienia się samochodów były codziennym towarzyszem człowieka, a zawody jeździeckie cieszyły się niebywałą popularnością. Malowane przez autora literackie obrazy są bardzo plastyczne. Ma się wrażenie, że podczas czytania książki oglądamy pełen barw film o szwoleżerach i przedwojennej Polsce.

 

Agnieszka Janda Moderator DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: