Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18862505 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

DKK w Tyczynie

Marta Mazuś: „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”

23-01-2019

22.01.2019 r., podczas pierwszego w tym roku spotkania DKK w Tyczynie rozmawiałyśmy o książce Marty Mazuś pt. „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”.

 

Jest to zbiór kilkunastu reportaży o imigrantach, którzy ułożyli sobie w naszym kraju życie lub którzy pobyt w Polsce wspominają jako pasmo porażek i rozczarowań. Chińczycy, Czeczeńcy, Cyganie, Ukraińcy, Afrykańczycy – wszystkich łączy jedno: poszukiwanie szczęścia. Dla jednych będzie to sukces w interesach, dla innych – spokojne życie. Wielu z nich owego szczęścia szuka w Polsce – tu się osiedlają, uczą języka, asymilują z polskim społeczeństwem. Są też uchodźcy, którzy szukają w naszym kraju schronienia. Badania pokazują jednak, że Polska nie jest krajem docelowym uchodźców, którzy zazwyczaj traktują kraj nad Wisłą jako miejsce „wejściowe” do zachodnich państw Europy. My – Polska - nie jesteśmy dla uchodźców atrakcyjnym miejscem, które można wybrać do stałego osiedlenia się – czy to dobrze? Podczas rozmów w trakcie spotkania klubowiczki dzieliły się cytatami, które ich poruszyły i… wzburzyły. Wydaje się być czymś normalnym, że oczekujemy od obcokrajowców, iż po przyjeździe do Polski zaakceptują panujące u nas zwyczaje, bo przecież tego samego oczekuje się od Polaków mieszkających za granicą. Trudno też dziwić się, że nasi krajanie wyjeżdżają za chlebem w obce strony i że do nas przyjeżdżają imigranci głównie ze wschodu w poszukiwaniu lepszego życia. Trzeba zadać sobie jednak pytanie: co jest dla nas tym „lepszym życiem”?

Agnieszka Janda, moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: