Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22029320 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Lubeni

"Serce Neftydy"

19-08-2019

Na lipcowym spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Lubeni rozmawiałyśmy o książce M. Szczygielskiego „Serce Neftydy”.

 

Jest to osadzona w kosmosie i na postapokaliptycznej Ziemi powieść fantastycznonaukowa. Po tym jak na siedemnastoletniego Effiego spada fala nieszczęść – śmierć matki, zniszczenie części kosmicznego promu i przymus lądowania na wyniszczonej Ziemi, zwanej Duat, zaczynają się szalone przygody chłopaka. Bohater dowiaduje się czym jest przyjaźń i poznaje trud życia, w którym nie wyręczają go maszyny ani wtyczka – neurochip wszczepiony w podstawę mózgu każdego żyjącego w kosmosie człowieka, z którym się komunikuje. Jednak zakończenie zaskakuje wszystkich – zarówno bohaterów jak i czytelników i jest czymś niespodziewanym na przestrzeni misji wypełnianej przez Effiego. Ten bowiem ocalił z kosmicznej katastrofy serce swojej matki i po wylądowaniu na Duat robi wszystko, aby dostać się do Laboratorium Genetycznego i tam sklonować swoją rodzicielkę na podstawie przechowywanego w specjalnym pojemniku organu. Czy jednak pod koniec akcji odzyskanie matki nadal będzie jego priorytetem? Podczas spotkania nie padły zbyt pochlebne opinie odnośnie tej kosmicznej odysei, jak reklamuje się powieść na okładce. Czytelniczki zarzuciły książce zbyt trudne słownictwo i ogólnie skomplikowaną akcję, osadzoną w zawiłym uniwersum mocno opartym na mitologii egipskiej. Kilka osób, którym brakło w wirze wakacyjnych obowiązków czasu na skończenie zadanej lektury wykazało chęć przeczytania przygód Effiego. Jednak większość opinii sprowadzała się, niestety, do znużenia jakie opanowało czytelniczki w trakcie brnięcia przez skomplikowane informatyczne i astronomiczne pojęcia. Wyrażono również niezrozumienie dla zawiłości akcji i ogólnego pomysłu klonowania własnej matki. Ja ze swojej strony dodam, że jestem pod wielkim wrażeniem szerokiej wiedzy autora, jego sposobu kreowania postacie (Narme skradł albo skradła moje serce) oraz podobają mi się ilustracje, znacznie ułatwiające wyobrażenie sobie poszczególnych bohaterów.

 

Michalina

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: