Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22029789 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Lesku

Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia", „Świat Andrzeja Fidyka”

01-04-2019

Marzec w DKK

 

Wśród licznych książek omówionych podczas spotkań w Dyskusyjnym Klubie Książki w leskiej bibliotece najczęściej były pozycje biograficzne. Tak było także podczas spotkania marcowego.

Pierwsza z lektur „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” autorstwa Agaty Napiórskiej, ukazuje postać Józefa Wilkonia (ur. 1930 r.) – wielkiego artysty, mistrza ilustracji i rzeźby. Na jego ilustracjach książkowych wychowało się kilka pokoleń dzieci. Inspiruje go natura – wspomnienia z dzieciństwa, przyroda, malownicze pejzaże. Artysta najczęściej maluje zwierzęta, uważa bowiem, że portrety psychologiczne zwierząt mówią wiele o człowieku. Omawiana książka nie jest zwykłą autobiografią czy reportażem. To opowieść napisana w formie luźnej rozmowy. Czytelnik wiele dowiaduje się o życiu Wilkonia, a także o roli przypadku w codziennym funkcjonowaniu: „Niektórzy wykluczają przypadek i uważają, że organizują sobie życie według planu, bo ich zdaniem przypadkowo oznacza byle jak.” Józef Wilkoń jest innego zdania – zbyt wiele razy w życiu doświadczył wpływu przypadku, żeby nie wierzyć w jego moc. Jego przypadki były szczęśliwe. Postać J. Wilkonia wyłaniająca się z kart książki może dla czytelnika być niezwykle budująca – widzi się człowieka pozytywnie nastawionego do świata, zawsze w zgodzie ze sobą.

 

W drugiej części spotkania czytelniczki wyruszyły w literacką podróż wspólnie z Andrzejem Fidykiem (ur. 1953 r.), bohaterem książki noszącej tytuł „Świat Andrzeja Fidyka”. Jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów ostatnich dekad – A. Fidyk – w rozmowie z dziennikarką Aleksandrą Szarłat zabiera nas w różne zakątki świata – od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. Cechuje go kreatywność, odwaga, rzeczowość oraz ciekawość świata. Obie omawiane lektury przypadły czytelniczkom do gustu. Można się z nich wiele dowiedzieć i przyjemnie spędzić czas. Gorąco zachęcamy do przeczytania!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: