Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22031091 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Grodzisku

Barbara Gawryluk: "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”

07-05-2019

Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk to kolejna z pozycji książkowych, nad którą polemizował nasz DKK.

 

„Zamarzył mi się powrót do dzieciństwa. Do ulubionych książek z kolorowymi obrazkami, wierszy i opowiadań z ulubionymi bohaterami.” Tak, we wstępie do swojej książki napisała dziennikarka, Barbara Gawryluk. Zrealizowała to marzenie, spotykając się regularnie przez dwa lata z mistrzynią literatury dziecięcej, Wandą Chotomską, rejestrując jej wspomnienia, przeglądając stosy książek pisarki, wybierając zdjęcia, poszukując rękopisów…. I tak, z tych spotkań powstała książka pt. ,,Wanda Chotomska Nie mam nic do ukrycia”. Na 344 stronach czytelnik poznaje niesamowite życie i imponujący dorobek literacki pisarki. Wanda Chotomska przyszła na świat w 1929 roku, więc drugą wojnę światową przeżywała już świadomie. Uczyła się na tajnych kompletach, pomagała walczącym powstańcom Warszawy. Po zdaniu matury studiowała dziennikarstwo, które otworzyło jej drogę do pracy w ,,Świecie Młodych”. W redakcji poznała poetę, późniejszego serdecznego przyjaciela, Mirona Białoszewskiego, z którym pisała wiersze pod pseudonimem ,,Wanda Miron”. Chotomska miała to szczęście, że współpracowała z wybitnymi kompozytorami i ilustratorami tworzącymi dla najmłodszych. W barwną opowieść pisarki wpleciono wypowiedzi znajomych, współpracowników, przyjaciół pani Wandy oraz jej córki Ewy. Krótkie rozdziały książki uzupełniają liczne ilustracje, przedruki utworów autorki, ciekawostki i zabawne anegdoty. Niewątpliwie na uwagę zasługuje piękna oprawa graficzna okładki opracowana przez Annę Pol oraz barwny portret pisarki wykonany przez Agatę Marszałek. Wanda Chotomska miała pozytywne podejście do życia, dystans do siebie i niebywałe poczucie humoru, czego życzę czytelnikom książki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: